Informacja o wydaniu Asus A55de

Asus A55de to wydanie laptopa z serii Asus A55, zaprojektowanego z myślą o wygodzie i wydajności. Jego 15-calowy ekran o rozdzielczości Full HD i wyświetlacz IPS dostarczają piękny obraz, a jego silnik Intel Core i5 8th Gen i 8 GB RAM zapewniają wystarczającą wydajność do zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej. Jego wbudowana kamera internetowa, mikrofon i głośniki stereo zapewniają doskonałą jakość dźwięku. Asus A55de jest wyposażony w szybkie połączenia WiFi i Bluetooth, a także w port USB 3.0, który umożliwia szybkie przesyłanie plików. Laptop jest wyposażony w system operacyjny Windows 10 i jest dostępny w cenie ok. 2000 zł.

Ostatnia aktualizacja: Informacja o wydaniu Asus A55de


Trzecia z kolei kartaz najnowszej serii RTX 4000 to nicinnego jak zapowiedziany wcześniej przez Nvidię RTX 4080 12 GB, tyle że z tego nazewnictwa producent chipów musiał sięwycofać rakiem i tym otosposobem dostaliśmy kartę, którajest najmocniejsza z „siedemdziesiątek” – awięc z grupy urządzeń kierowanych raczej do graczy wyposażonych w ekrany QHD.Może się to wydawać kontrowersyjną tezą, zważywszy zarówno na cenę urządzenia,jak i na to, że pierwotnie przecież sprzęt miałtrafić na nieco wyższą półkę kart graficznych, jeśli jednak popatrzymy na wyniki testów, okażesię, że takie przyporządkowanie owego RTX-a, choć trochę niesprawiedliwe, jest uzasadnione.

Asus TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti


Wydajność

Tak czy inaczej AsusTUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti OC to urządzenie piekielnie wydajne. Po sparowaniu z Ryzenem 9 5900X trudno znaleźć grę, którastanowiłaby dla tej karty wyzwanie. Najgorzejwypadają oczywiście Cyberpunk 2077 oraz Metro: Exodus – w obydwu przypadkach średniawydajność nie przekracza 50 klatek animacji na sekundę w 4K. Puszczone z kolei na pełnych obrotach F1 22 zbliża się do60 fps-ów, cała reszta już jednak śmiga lepiej lub znacznie lepiej. Gdzie zatempowody do narzekań?

Jeśli popatrzymy naśrednią wydajność w odniesieniu do RTX-a 4080, okaże się, że 4K spadek osiągów w stosunku do wydajniejszego modelu jestwyraźniej odczuwalny niż w QHD i Full HD. Innymi słowy, jeśli mamydo czynienia z bardzo dużą liczbą pikseli do przemielenia, 4070 Ti zaczynaodstawać, co dość jasno wskazuje, że jednakprzyporządkowanie do drugiej z trójki najpopularniejszych rozdzielczości jest wtym przypadku całkiem trafne.

A co, jeśli chodzi oQHD i Full HD? Cóż, zgadliście –pod tym względem karta wypada wyśmienicie.Urządzenie jest co prawda siłą rzeczy słabsze niż wspomniany RTX 4080, wciążjednak to poziom, który sprawia, że grać możemy we wszystko z maksymalnympoziomem detali wyświetlanej grafiki. Tu po prostu nie ma powodów do zmartwień– choć oczywiście przy takich ustawieniachpełny użytek z najszybszych monitorów zrobimy tylko w rozdzielczości FullHD.

Patrząc zaś szerzej, RTX 4070 Ti zauważalnie przewyższa wydajnościąRTX-a 3080, zbliżając się nawet czasami do poziomu 3090 Ti – co przy niższejcenie i niższym zapotrzebowaniu na energię (o czym za chwilę), czyni nowąpropozycję Asusa relatywnie atrakcyjną.


RTX 4070 Ti w wydaniu Asusa

Testowany przez nasegzemplarz to karta Asusa z serii TUF Gaming – a więc piętro niżej niżprzeznaczony dla najbardziej wymagającego użytkownika Strix. W kulturze pracyjednak tego nie widać: sprzęt działa bezzarzutu, rozgrzewając się maksymalnie do 70°C (typowo jest to ok. 66°C). Hałas? Karta jest cicha, conie dziwi, zważywszy na jej gabaryty – to potężny kawałek kloca, który według specyfikacjizajmuje aż 3, 25 slota w obudowie. Takie chłodzenie bez problemu radzi sobie zciepłem wytwarzanym przez chip.

Asus TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti

Cieszy również niższyniż w przypadku poprzedniej generacji pobór mocy (punkt odniesienia stanowioczywiście wydajność). Komputer z kartąAsusa zadowolił się maksymalnie 503 W, w tych samych warunkach sprzęt z RTX-em 3080 na pokładzie zasysał zaśaż 731 W! A to już bardzo duża różnica, która każe się zastanowić nad sensemzakupu poprzedników.

Rzecz jasna mamyteż dodatki w postaci DLSS-a 3 i generatora klatek, który w obsługiwanych grachzapewnia znaczny przyrost wydajności. To wielka zaleta obecnej generacji GPU,coś, o czym zdecydowanie warto pamiętać. Jest i raytracing – także w tym wypadku widać duży skokw wydajności względem poprzedniej generacji (rzućcie okiem na benchmarki wtabeli).

Wszystkie te fakty sprawiają, że Asus TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti OC jesturządzeniem jak najbardziej godnym uwagi – tyle że wciąż drogim. 4800 zł za sprzęt, który haczy o topkę? Nie lubięsię powtarzać, ale pecetowy gaming – w wydaniu hi-endowym, rzecz jasna – to ostatnimi czasy jakaś pomyłka, jeśli chodzi okoszty. W ostatecznym rozrachunku jednak za takim rozwojem sytuacji głosujeciewy i wasze portfele. Jeśli kupicie, to taniejnie będzie. pl/images/2023/01/23/046844af-7ffa-4ceb-92b9-5bfc63b873d2. jpeg? preset=medium" width="100%"/>

Asus TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti

Cena: 4800 zł

Dostarczył: Asus

ASUS TUF GAMING GEFORCE RTX 4070 TI OC – PARAMETRY

Taktowanie GPU:2760 MHz (OC Mode) • Pamięć: 12 GBGDDR6X • Przepustowość pamięci: 504GB/s • Zużycie energii (TDP): 285 W• Dodatkowe zasilanie: złącze12VHPWR (przejściówka w zestawie) • Gniazda:2 × HDMI 2. 1a, 3 × DisplayPort 1. 4a • Chłodzenie:powietrzne, 3 × wentylator, 3, 25 slotu • Inne:podświetlenie Aura Sync ARGB, w zestawie przejściówka zasilania, kabel ARGB ipodpórka dla karty graficznej, zalecany zasilacz – 750 W • Wymiary: 305 × 138 × 65 mm • Waga: 2kg

Ocena

Ocena

Kolejna karta Nvidii, która zachwyca wydajnością. Dostajemy sprzęt mogący uciągnąć wszystko – a gdy zdecydujemy się na pewne kompromisy, poradzi sobie także w 4K. Cieszy zarówno bardzo dobra kultura pracy, jak i obsługa dodatków rodem z Nvidii. Minusy? Cóż, kosztuje prawie 5000 zł.

Plusy

 • wydajność znacznie przewyższająca RTX-a 3080…
 • …przy niższym poborze mocy
 • przyzwoity wygląd
 • bardzo dobra kultura pracyRT, DLSS 3 i inne technologie Nvidii

Minusy

 • niby taniej niż w przypadku dwóch wcześniejszych modeli, ale wciąż bardzo drogo – szczególnie jak na kartę z „70” w nazwie
 • duża
 • nowy, kontrowersyjny typ złącza zasilania
 • odczuwalny spadek wydajności w 4K w porównaniu z mocniejszymi kartami z rodziny

ASUSTeK Computer Inc.

Państwo

 Tajwan

Siedziba

Tajpej

Data założenia

1989

Forma prawna

spółka publiczna

ISIN

TW0002357001

Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

ASUS, oficjalnie ASUSTeK Computer Inc. – tajwańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją elektroniki, głównie: płyt głównych, kart graficznych, laptopów, smartfonów, tabletów, komputerów stacjonarnych oraz napędów optycznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Geneza nazwy[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1989 roku w Republice Chińskiej przez T. Tung, Ted Hsu, Wayne Hsieh i M. Liao – wszyscy czterej byli informatykami w firmie Acer. Przedsiębiorstwo tak tłumaczy pochodzenie nazwy: „Nazwa ASUS pochodzi od czterech ostatnich liter słowa Pegasus (Pegaz) – skrzydlatego konia z greckiej mitologii reprezentującego inspirację sztuki i nauki. ASUS uosabia siłę, kreatywność i czystość, których symbolem jest owo dostojne, mitologiczne stworzenie. Poprzez każdy produkt wypuszczony na rynek, firma wzbija się na nowe szczyty jakości i innowacyjności”[1].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku ASUS sprzedał więcej płyt głównych niż trzej pozostali rywale razem wzięci, osiągając liczbę 30 milionów sztuk. Liczba ta zawiera także produkty wytworzone dla innych firm. W 2005 roku produkcja firm ASUS, ECS, Gigabyte Technology i MSI osiągnęła poziom 106, 6 miliona sztuk, z czego ASUS wyprodukował 52 miliony sztuk, ECS 20 milionów, MSI 18 milionów, a Gigabyte 16, 6 miliona. W 2006 roku ASUS wyprodukował 55 milionów płyt głównych. Obrót w tym okresie wyniósł 16, 5 mld USD.

ASUS produkuje także komponenty dla innych korporacji, takich jak: Sony (PlayStation 2), Apple Inc. (iPod, iPod Shuffle, MacBook), Alienware, Falcon Northwest, Hewlett-Packard i Compaq.

 • ASUS EEE PC, 2008

 • Karta graficzna ASUS ENGTX280 TOP/HTDP/1G, 2008

  Monitor LCD MK241H, 2008

  Płyta główna ASUS P5Q Deluxe, 2008

  Telefon ASUS P320, 2008

  ASUS VivoPC VM40B, 2013

  ASUS CD-ROM CD-S520/A4

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

 • 1990: początek firmy ASUS, wprowadzenie kart graficznych i płyt głównych,
 • 1996: pierwsza publiczna emisja akcji spółki na Tajwańskiej Giełdzie,
 • 1997: wprowadzenie laptopów ASUS i napędów optycznych,
 • 2003: wprowadzenie PDA ASUS do telefonów komórkowych,
 • wrzesień/październik 2003: debiut na rynku telefonów komórkowych modelem J100,
 • wrzesień 2005: premiera pierwszego akceleratora PhysX,
 • grudzień 2005: wejście na rynek telewizorów LCD modelem TLW32001, na początku dostępny tylko na rynku tajwańskim,
 • 9 marca 2006: ASUS jednym z pierwszych producentów modelu Microsoft Origami, razem z Samsungiem i Founderem. Urządzenia Samsunga i ASUS-a na rynku w kwietniu 2006,
 • W 2006 roku produkty marki ASUS zdobyły 2168 nagród, co daje średnio 5 nagród dziennie m. in. : BusinessWeek umieściła markę ASUS na liście “InfoTech 100”, czytelnicy portalu Tom’s Hardware Guide wybrali ASUS-a najlepszą marką płyt głównych i kart graficznych, a Wall Street Journal uznała ASUS-a jako numer 1 na świecie pod względem jakości,
 • 5 czerwca 2007: ASUS przedstawia Eee PC na targach COMPUTEX Taipei 2007,
 • 9 września 2007: ASUS rozpoczyna wsparcie dla standardu Blu-ray wprowadzając napęd BD-ROM/DVD (BC-1205PT) oraz kilka notebooków obsługujących tę technologię,
 • 31 października 2007: ASUS wchodzi na rynek Wielkiej Brytanii ze smartfonami i urządzeniami PDA,
 • 3 stycznia 2008: ASUS oficjalnie podzielił się na trzy firmy: ASUSteK, Pegatron i Unihan.

Podział firmy ASUS[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2008 roku z ASUSTeK Computer Inc. wyodrębniły się dwie nowe spółki odpowiedzialne za realizowanie zamówień zewnętrznych zleceniodawców: Pegatron (produkcja komputerów) i Unihan (produkcja obudów, podzespołów i artykułów niezwiązanych z komputerami). Podział ten został wymuszony przez firmę Dell, która uzależniała od tego dalsze zamówienia na dostawy 14-calowych laptopów[2].

Green ASUS[edytuj | edytuj kod]

W roku 2000 przedsiębiorstwo wyszło z inicjatywą o nazwie Green ASUS, mającą na celu złagodzenie wpływu komputerów na środowisko. Green ASUS, nadzorowany przez prezesa ASUSTeK Computer Inc., Jonney Shih, działa w czterech sferach[3]:

 • Zielone projektowanie (Green Design) – opracowywanie produktów, które można łatwo używać jako surowce wtórne, zwiększanie ich wydajności i egzekwowanie przestrzegania przepisów dotyczących substancji niebezpiecznych,
 • Zielona produkcja (Green Manufacturing) – wdrażanie bardziej ekologicznych procesów produkcyjnych – na przykład bez użycia ołowiu i halogenu,
 • Zielone zaopatrzenie (Green Procurement) – nadzorowanie sieci ekologicznych dostawców i utrzymywanie bazy danych z dostawcami przyjaznego dla środowiska sprzętu,
 • Zielone usługi i marketing (Green Services and Marketing) – wspieranie programów recyklingowych i organizacji charytatywnych poprzez te programy.

Osiągnięcia programu[edytuj | edytuj kod]

Zwiększanie ograniczeń[edytuj | edytuj kod]

Dyrektywa RoHS zabrania stosowania 6 substancji niebezpiecznych. Firma ASUS we własnym zakresie dodaje do tej listy kolejnych 31 substancji, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom i pracownikom, oraz aby chronić Ziemię.

Certyfikat IECQ HSPM przyznany siedzibie głównej i zakładom produkcyjnym[edytuj | edytuj kod]

Siedziba główna i zakłady produkcyjne firmy ASUS otrzymały certyfikat IECQ (IEC Quality Assessment System for Electronic Components) HSPM (Hazardous Substance Process Management). IECQ niezależnie weryfikuje i zaświadcza, że elementy elektroniczne, materiały i procedury są zgodne z odpowiednimi normami, specyfikacjami i innymi dokumentami.

Firma przyjazna środowisku[edytuj | edytuj kod]

Firma ASUS została uznana za przyjazną środowisku firmę z branży komputerów i urządzeń peryferyjnych; status ten przyznała agencja Oekom Research AG – niezależna instytucja badawcza zajmująca się ocenianiem odpowiedzialności korporacji.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

2011

 • Nagroda 2011 Energy Star za doskonałej jakości, oszczędne produkty elektroniczne
 • Nagroda „Green ICT Award” za monitor VW247H-HF i bambusowy notebook U43SD

2010

 • Pierwszy z 10 najlepszych producentów sprzętu komputerowego, który otrzymał wyróżnienie Japan Eco Mark
 • Twórca pierwszej na świecie płyty głównej bez halogenu (P7P55D-E/HF)
 • Twórca pierwszego na świecie monitora Full HD 1080p LCD bez halogenu (VW247H-HF)
 • Notebook U53Jc otrzymał certyfikat śladu węglowego PAS 2050/ ISO14067
 • Notebook UL30A oraz monitor VW247H-HF uznane za najbardziej przyjazne dla środowiska produkty w swoich kategoriach w sondażu „2010 Greenpeace Electronics Survey”
 • Dołączenie do sondażu Taiwan CSR tworzonego przez „Great Vision Magazine”, wyróżnienie CSR Excellence w branży IT
 • Dołączenie do sondażu CSR Citizenship tworzonego przez „CommonWealth Maganize” w 2010 roku, lista 10 najlepszych firm

2009

 • Wprowadzenie procesów produkcji bez zastosowania halogenu
 • Otrzymanie złotej kategorii EPEAT dla netbooków Eee PC Seashell i dziewięciu monitorów LCD
 • Stworzenie pierwszego na świecie notebooka (N51V), który otrzymał certyfikat Environmental Product Declaration (EPD) i zaświadczenie śladu węglowego (PAS 2050:2008)
 • Otrzymanie certyfikatu EU Flower za notebooki z serii U oraz nettopy EeeBox PC

2008

 • Otrzymanie certyfikatu EuP za notebooki z serii N
 • Otrzymanie certyfikatu EU Flower za notebooki z serii N i Bamboo
 • Otrzymanie złotej kategorii EPEAT dla notebooków z serii N i Bamboo
 • Opracowanie technologii Super Hybrid Engine dla notebooków i EPU II-6 Engine dla płyt głównych
 • Stworzenie oszczędzającego energię monitora VH192C/SC

2007

 • Opracowanie technologii ASUS AI Gear 2 dla płyt głównych
 • Otrzymanie certyfikatu IECQ HSPM dla siedziby głównej i zakładów produkcyjnych
 • Wprowadzenie systemu Zielonego Projektowania (Green Design) do procesów produkcyjnych
 • Rozpoczęcie programu recyklingowego w Stanach Zjednoczonych

2005

 • Opracowanie technologii ASUS AI Gear dla płyt głównych

2004

 • Opracowanie technologii Power4Gear Plus dla notebooków
 • Wprowadzenie płyt głównych niezawierających ołowiu

2000

 • Opracowanie technologii Power4Gear dla notebooków[3]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • Lista tabletów marki Asus

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. O firmie ASUS – Historia – Pochodzenie słowa 「ASUS」, www. com [dostęp 2017-11-21] (pol. ).
 2. Asus się podzieli. [dostęp 2016-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-25)].
 3. a b O firmie ASUS – GreenASUS, www.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa ASUS Polska

Rejestrując urządzenie, możesz łatwo zarządzać gwarancją produktu, uzyskać pomoc techniczną i śledzić stan naprawy.

Zarejestruj produkt

Informacja o wydaniu Asus A55de

Bezpośredni link do pobrania Informacja o wydaniu Asus A55de

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Informacja o wydaniu Asus A55de