Instrukcja montażu i obsługi, gwarancja Asus F550ca

Asus F550ca to komputer przenośny idealny dla osób szukających wydajnego i wygodnego sprzętu. Użytkownicy mogą cieszyć się szybkim procesorem Intel Core, który pozwala na szybkie i sprawne działanie. Ten komputer posiada również wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, który pozwala na wygodne i wyraźne wyświetlanie treści. Jeśli chodzi o instrukcję montażu i obsługi, Asus F550ca jest wyposażony w dokładną instrukcję, która pomoże użytkownikowi zainstalować i skonfigurować komputer. Dodatkowo, Asus zapewnia użytkownikom trzyletnią gwarancję na wszystkie komponenty w komputerze. Gwarancja ta zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo i pewność, że będzie mieć działający komputer przez wiele lat.

Ostatnia aktualizacja: Instrukcja montażu i obsługi, gwarancja Asus F550ca

Stworzenie pendrive'a z systemem wcale nie jest trudniejsze niż wypalenie płyty DVD z obrazu ISO. A jeśli na przykład użyjemy nośnika z obsługą USB 3. 0, jest to rozwiązanie wygodniejsze i bardziej wydajne. Instalacja z pendrive'a jest znacznie szybsza. Zresztą większość laptopów i ultrabooków nie obsługuje płyt z powodu braku napędu optycznego. Oto jakich programów możemy użyć do tworzenia pendrive'a:

  • Media Creation Tool
  • Windows USB/DVD Download Tool - bardzo prosty w obsłudze i działający tylko z obrazami Windows. Universal USB Installer - jako obraz musimy wybrać wersję Windows 8, dopiero później wskazać ISO Windows 10. pl/akcesoria-i-narzedzia/akcesoria-i-narzedzia-inne/rufus#utm_source=www. pl&utm_medium=Link&utm_campaign=rufus" target="_blank" id="123563b8-2981-4b6c-ad82-337272f54515">Rufus - najbardziej rozbudowany, po polsku, a zarazem najszybszy program do tworzenia bootowalnych pendrive'ów. Zobaczmy, jak z niego skorzystać.

1. Uruchamiamy Rufusa (nie wymaga on instalacji).

2. W pierwszym polu wybieramy nośnik. W drugim - schemat partycjonowania, w większości przypadków należy pozostawić domyślne ustawienie.

3. Kolejne pola pozwalają na sformatowanie pendrive'a. Wybieramy format NTFS. Opcja Szybkie formatowanie usunie wszystkie dane z nośnika.

4. Przy pozycji Utwórz bootowalny dysk klikamy na ikonę napędu i wskazujemy pobrany obraz ISO.

5. Na dole okna wyświetli się nazwa wybranego obrazu. Klikamy na Start i po chwili mamy już napęd, który posłuży do instalacji systemu.

Jak sprawdzić klucz Windows

Na utworzeniu bootowalnego nośnika nasze przygotowania się nie kończą. Podczas procesu instalacji zostaniemy poproszeni o podanie naszego legalnego klucza systemu Windows. Jeżeli mamy płytę, będziemy mogli łatwo odczytać z nadruku ciąg znaków. Większość laptopów ma umieszczany klucz na naklejce umiejscowionej na spodzie. Może się jednak zdarzyć, że płyta gdzieś się zawieruszy, a naklejka wytrze. Wtedy pomoże program NirSoft ProduKey.

1. Program przeszukuje wszelkie lokacje naszego komputera, w tym rejestr, aby odszukać klucze do każdego z produktów. Wystarczy uruchomić aplikację, by po chwili zobaczyć znalezione klucze.

2. Nas interesuje tylko klucz, przy którym widnieje nazwa Windows 8. 1/Windows 7.

3. Zaznaczamy go, klikamy prawym przyciskiem myszy i z rozwijanej listy wybieramy polecenie.

Jak wydzielić partycję na nowy system

To zadanie może okazać się skomplikowane. Bardzo często użytkownicy Windows mają tylko jedną partycję (C:\), na której jest system, wszystkie pliki i programy. Znacznie lepiej jest mieć przynajmniej dwie partycje: pierwszą na system i aplikacje systemowe, a drugą na wszystkie dane, gry i multimedia. Poprawia to stabilność systemu i ułatwia jego reinstalację. Dla trybu dual boot najlepszym wyjściem jest posiadanie trzech partycji - po dwie na systemy, jedna na dane. Zobaczmy, jak wydzielić partycję za pomocą AOMEI Partition Assistant.

1. Uruchamiamy program AOMEI Partition Assistant. W jego oknie dużą partycję C: rozdzielimy na dwie części, aby zrobić miejsce na Windows 10. Klikamy na partycję C: na diagramie w oknie programu, a następnie z lewej strony wybieramy Dzielenie Partycji.

2. W nowym oknie za pomocą suwaka wybieramy odpowiadający nam rozmiar nowej partycji. Pamiętajmy, że Windows 10 wymaga minimum 20 GB miejsca. Wybór zatwierdzamy kliknięciem na Ok.

3. Wygląd diagramu przedstawiającego dysk zostanie zaktualizowany, a po lewej stronie zostanie dodana nowa oczekująca operacja. Klikamy na Zastosuj.

4. Klikamy na Kontynuuj.

Warto również zwrócić uwagę na szacowany czas procesu i na to, że wymagany jest restart.

5. Po restarcie zamiast systemu uruchomi się AOMEI w specjalnym trybie, w którym wykona wszystkie zadania. Po zakończeniu nastąpi restart i normalny start systemu.

6. W Eksploratorze Windows zobaczymy nową partycję.

Instalacja Windows 10

Mamy już przygotowane wszystko, aby bezproblemowo przystąpić do instalacji nowego systemu. Pozostaje jedynie sprawdzić nasze ustawienia BIOS/UEFI i upewnić się, czy boot będzie wykonany w pierwszej kolejności z napędu CD/DVD lub nośnika USB. Dostęp do BIOS/UEFI uzyskujemy przeważnie przez wciśnięcie klawisza, lub podczas startu systemu.

1. Umieszczamy bootowalny nośnik w napędzie. Wciskamy dowolny klawisz, aby zainicjować boot.

2. Wybieramy preferencję językową i klikamy na Dalej. Klikamy na Zainstaluj teraz.

3. Wprowadzamy nasz klucz produktu Windows, klikamy na Dalej i akceptujemy licencję.

4. Wybieramy typ instalacji Niestandardowa.

5. Znajdujemy na liście naszą nowo utworzoną partycję i wskazujemy ją, następnie klikamy na Dalej.

W ten sposób rozpoczynamy proces instalacji.

6. Domyślnie nowy Windows będzie na pierwszej pozycji na ekranie wyboru systemu.

Podstawowa konfiguracja

Sama instalacja to nie wszystko. System jest zupełnie czysty - a to znaczy, że musimy zadbać o podstawowe ustawienia.

1. Możemy zdecydować się na Ekspresowe ustawienia lub sami wybrać opcje dostępu do naszych danych dla firmy Microsoft.

2. Następnie podajemy, do kogo należy komputer (konto prywatne czy korporacyjne).

3. Możemy wykorzystać nasze spersonalizowane konto Microsoft

lub pominąć ten krok i stworzyć zwykłego użytkownika.

4. System sam skonfiguruje resztę ustawień i będzie gotowy do pracy.

Po instalacji

Często po instalacji nowego systemu czujemy się zagubieni lub nie potrafimy czegoś znaleźć. Jednak w przypadku Dziesiątki użytkownicy Windows 7 będą czuli się jak w domu, tylko znacznie unowocześnionym. Duże grono użytkowników Windows 8. 1 doceni natomiast powrót logowania bezpośrednio do pulpitu i do klasycznego (w miarę) menu Start.

Foto: Komputer Świat

W Windows 10 można odczuć spory powiew nowości, cały system jest wyraźnie bardziej responsywny i szybszy w działaniu. Dodatkowo nowa przeglądarka Microsoft Edge z funkcją notatek działa bez zarzutu.

Nie brakuje też dostępu do sklepu. Bardzo ciekawą alternatywą dla Google Maps może stać się wbudowana aplikacja Mapy, która radzi sobie bardzo dobrze z planowaniem podróży i nawigacją.

Artykuł pochodzi z Niezbędnika 4/2015. Więcej programów i poradników znajdziesz w e-wydaniu magazynu dostępnym w serwisie ksplus. pl

» Przeczytaj także:10 grzechów Windowsa 10

Aktywacja pozwala zweryfikować, czy dana kopia systemu Windows jest oryginalna i nie została użyta na większej liczbie urządzeń, niż jest to dozwolone w postanowieniach licencyjnych dotyczących oprogramowania firmy Microsoft.

Podczas instalowania Windows 11 licencja cyfrowa skojarzy się ze sprzętem Twojego urządzenia. W przypadku wprowadzenia istotnych zmian sprzętowych urządzenia, takich jak wymiana płyty głównej, system Windows nie będzie już mógł znaleźć licencji odpowiadającej Twojemu urządzeniu i będzie trzeba ponownie aktywować system Windows, aby mógł on działać.

Aby dokonać aktywacji systemu Windows, musisz posiadać licencję cyfrową lub klucz produktu. Aby dowiedzieć się, którego z tych rozwiązań potrzebujesz, zobacz „Której metody aktywacji używam, licencji cyfrowej czy klucza produktu? ” w artykule Aktywacja systemu Windows. Następnie użyj poniższych informacji, aby skutecznie przygotować się na zmianę sprzętową i ponownie aktywuj system Windows.

Przygotowanie urządzenia z systemem Windows 11 na zmianę sprzętową

Po pierwsze, należy wykonać poniższe kroki, aby dowiedzieć się, czy system Windows 11 został już aktywowany. 

Wybierz przycisk Start, a następnie pozycje Ustawienia  > System  > Aktywacja .

Otwórz Ustawienia aktywacji

Jeśli system nie został uaktywniony, wykonaj proces aktywacji za pomocą czynności wyświetlanych na stronie Aktywacja. Jeśli podczas aktywacji pojawią się błędy, zobacz temat Uzyskiwanie pomocy dotyczącej błędów aktywacji systemu Windows.

Po potwierdzeniu, że system Windows 11 został aktywowany, wykonaj następujące czynności:

W systemie Windows 11 konieczne jest powiązanie konta Microsoft z licencją cyfrową systemu Windows 11 na urządzeniu. Połączenie konta Microsoft z licencją cyfrową umożliwia ponowną aktywację systemu Windows za pomocą narzędzia do rozwiązywania problemów z aktywacją w przypadku każdej istotnej zmiany sprzętowej.

Najpierw należy sprawdzić, czy Twoje konto Microsoft (Co to jest konto Microsoft? ) jest połączone z licencją cyfrową systemu Windows 11. Aby to ustalić, wybierz przycisk Start , a następnie kolejno pozycje Ustawienia  > System oraz Aktywacja . Komunikat o stanie aktywacji informuje o tym, czy Twoje konto jest połączone.

Otwórz Ustawienia aktywacji

Opis

Oznacza to, że konto Microsoft nie jest połączone z licencją cyfrową.

Postępuj zgodnie z instrukcjami opisanymi w temacie Dodawanie konta

System Windows został aktywowany przy użyciu licencji cyfrowej połączonej z Twoim kontem Microsoft

Oznacza to, że konto Microsoft jest już połączone z licencją cyfrową.

Nie ma potrzeby wykonywania dalszych czynności. Możesz teraz skorzystać z narzędzia do rozwiązywania problemów z aktywacją.

Stan aktywacji

System Windows został aktywowany przy użyciu licencji cyfrowej

Jeśli twoje konto Microsoft nie jest połączone z licencją cyfrową, wykonaj następujące kroki, aby dodać konto:

  1. Zaloguj się jako administrator, aby dodać swoje konto Microsoft. Aby upewnić się, że używasz konta administratora, wybierz przycisk Start, a następnie kolejno pozycje Ustawienia  > Konta > Twoje informacje . W obszarze z Twoją nazwą zobaczysz informację Administrator. Jeśli nie jesteś administratorem, zobacz Tworzenie konta użytkownika lub administratora lokalnego. 
    Przejdź do pozycji Twoje informacje w obszarze Ustawienia

  2. Potwierdź, że konto administratora jest również kontem Microsoft poprzez sprawdzenie, czy nad informacją Administrator jest wyświetlany adres e-mail. Jeśli adres e-mail jest wyświetlany, oznacza to, że jest to konto Microsoft. W przeciwnym razie zalogowano się przy użyciu konta lokalnego. Jeśli nie masz jeszcze konta Microsoft, zobacz Jak utworzyć nowe konto Microsoft.

    Po potwierdzeniu, że jesteś administratorem i używasz konta Microsoft, wróć na stronę Aktywacja, wybierz opcję pozycję Dodaj konto, wprowadź konto Microsoft i hasło, a następnie wybierz opcję Zaloguj się.

Po dodaniu swojego konta Microsoft na stronie Aktywacja zobaczysz informację System Windows został aktywowany przy użyciu licencji cyfrowej połączonej z Twoim kontem Microsoft.

Upewnij się, że wersja systemu (Windows 11 Home lub Windows 11 Pro) jest taka sama przed i po zmianie sprzętowej. Twoja licencja cyfrowa i klucz produktu zostaną ponownie aktywowane tylko wtedy, gdy wersja pozostanie taka sama. 

Wersję możesz wyświetlić na tej samej stronie Aktywacja, na której sprawdzano stan aktywacji. Aby sprawdzić posiadaną wersję, wybierz przycisk Start , a następnie wybierz kolejno pozycje Ustawienia  > System  > Aktywacja .

Sprawdzanie wersji systemu Windows

Ponowne aktywowanie systemu Windows 11 po zmianie sprzętowej

Gdy wszystko będzie gotowe do ponownego aktywowania, upewnij się, że urządzenie jest połączone z Internetem, a następnie wykonaj czynności dotyczące albo licencji cyfrowej, albo klucza produktu.

Musisz najpierw dodać konto Microsoft i połączyć konto z licencją cyfrową na urządzeniu. Po połączeniu konta Microsoft uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów z aktywacją, aby ponownie aktywować system Windows 11.

To narzędzie do rozwiązywania problemów będzie dostępne tylko wtedy, gdy kopia systemu Windows 11 nie została aktywowana. 

Aby użyć narzędzia do rozwiązywania problemów z aktywacją:

zaloguj się jako administrator. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Tworzenie konta użytkownika lub administratora lokalnego w systemie Windows. 

Naciśnij przycisk Start , a następnie wybierz kolejno pozycje Ustawienia  > System  > Aktywacja  > Rozwiązywanie problemów . W narzędziu do rozwiązywania problemów zostanie wyświetlony komunikat, że nie można aktywować systemu Windows na danym urządzeniu.

Wybierz pozycję W tym urządzeniu dokonano niedawno zmiany sprzętu, a następnie wybierz pozycję Dalej.

Wprowadź połączone konto Microsoft oraz hasło, a następnie wybierz pozycję Zaloguj się. Narzędzie do rozwiązywania problemów będzie działać tylko z połączonym kontem Microsoft.

Z listy urządzeń, które są połączone z Twoim kontem Microsoft, wybierz pole wyboru obok opcji Używam teraz tego urządzenia.  

Wybierz opcję Aktywuj.

Jeśli na liście wyników nie widzisz aktualnie używanego urządzenia, upewnij się, że do logowania zostało użyte to samo konto Microsoft, które jest skojarzone z licencją cyfrową systemu Windows 11 na Twoim urządzeniu.

Jeśli nadal występują błędy podczas aktywowania, zobacz Uzyskiwanie pomocy dotyczącej błędów aktywacji systemu Windows i znajdź otrzymywany błąd.

Jeśli nie połączono konta Microsoft z licencją cyfrową przed zmianą sprzętową ORAZ do uaktualnienia do systemu Windows 11 użyto klucza produktu, wówczas przejdź do następnej sekcji.

Jeśli system Windows 11 nie był wstępnie zainstalowany na urządzeniu podczas zakupu i klucz produktu został użyty do uaktualnienia do systemu Windows 11, wtedy musisz użyć tego samego klucza produktu po zmianie sprzętowej. 

Naciśnij przycisk Start, wybierz kolejno pozycje Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia   > Aktywacja  > Zmień klucz produktu, a następnie wprowadź klucz produktu.

Wprowadź klucz produktu w obszarze Ustawienia

Jeśli została zainstalowana detaliczna kopia systemu Windows 11 na urządzeniu za pomocą klucza produktu systemu Windows 11, a następnie wprowadzono zmiany sprzętowe, należy wykonać ten sam proces, używając klucza produktu systemu Windows 11.

Jeśli nie masz licencji cyfrowej ani klucza produktu

Jeśli nie masz klucza produktu ani licencji cyfrowej, możesz kupić licencję cyfrową systemu Windows 11 po zakończeniu instalacji. Wykonaj następujące czynności, aby dokonać zakupu:

Wybierz przycisk Start, a następnie kolejno pozycje Ustawienia  > Aktualizacje i zabezpieczenia  > Aktywacja . Następnie wybierz pozycję Przejdź do sklepu Store, aby przejść do aplikacji Microsoft Store, gdzie możesz kupić licencję cyfrową systemu Windows 11.

Przejdź do sklepu Store

Potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy przy ponownej aktywacji systemu Windows na urządzeniu, skontaktuj się z działem obsługi klienta. 

Podczas instalowania systemu Windows 10 licencja cyfrowa kojarzy się ze sprzętem urządzenia. Następnie użyj poniższych informacji, aby skutecznie przygotować się na zmianę sprzętową i ponownie aktywuj system Windows 10.

Przygotowanie urządzenia z systemem Windows 10 na zmianę sprzętową

Po pierwsze, należy wykonać poniższe kroki, aby dowiedzieć się, czy system Windows 10 został już aktywowany. 

Wybierz przycisk Start , a następnie wybierz kolejno pozycje Ustawienia  > Aktualizacje i zabezpieczenia > Aktywacja .

Po potwierdzeniu, że system Windows 10 został aktywowany, wykonaj następujące czynności:

W systemie Windows 10 (w wersji 1607 lub nowszej) konieczne jest powiązanie konta Microsoft z licencją cyfrową systemu Windows 10 na urządzeniu. Połączenie konta Microsoft z licencją cyfrową umożliwia ponowną aktywację systemu Windows za pomocą narzędzia do rozwiązywania problemów z aktywacją w przypadku każdej istotnej zmiany sprzętowej. com/pl-pl/account-billing/logowanie-do-pulpitu-nawigacyjnego-konta-microsoft-2ffedaca-6e1b-bc18-f28c-58539e1cb6d3">Co to jest konto Microsoft? ) jest połączone z licencją cyfrową systemu Windows 10. Aby to ustalić, wybierz przycisk Start, a następnie kolejno pozycje Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia oraz Aktywacja.

Upewnij się, że wersja systemu (Windows 10 Home lub Windows 10 Pro) jest taka sama przed i po zmianie sprzętowej. Aby sprawdzić posiadaną wersję, wybierz przycisk Start, a następnie wybierz kolejno pozycje Ustawienia  > Aktualizacje i zabezpieczenia  > Aktywacja .

Ponowne aktywowanie systemu Windows 10 po zmianie sprzętowej

Musisz najpierw dodać konto Microsoft i połączyć konto z licencją cyfrową na urządzeniu. Po połączeniu konta Microsoft uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów z aktywacją, aby ponownie aktywować system Windows 10.

To narzędzie do rozwiązywania problemów będzie dostępne tylko wtedy, gdy kopia systemu Windows 10 (wersja 1607 lub nowsza) nie została aktywowana. 

zaloguj się jako administrator. com/pl-pl/windows/tworzenie-konta-u%C5%BCytkownika-lokalnego-lub-konta-administratora-w-systemie-windows-10-20de74e0-ac7f-3502-a866-32915af2a34d">Tworzenie konta użytkownika lub administratora lokalnego w systemie Windows 10. 

Naciśnij przycisk Start, a następnie wybierz kolejno pozycje Ustawienia  > Aktualizacje i zabezpieczenia  > Aktywacja  > Rozwiązywanie problemów.

Jeśli na liście wyników nie widzisz aktualnie używanego urządzenia, upewnij się, że do logowania zostało użyte to samo konto Microsoft, które jest skojarzone z licencją cyfrową systemu Windows 10 na Twoim urządzeniu.

Jeśli nie połączono konta Microsoft z licencją cyfrową przed zmianą sprzętową ORAZ do uaktualnienia do systemu Windows 10 użyto klucza produktu, wówczas przejdź do następnej sekcji.

Jeśli system Windows 10 nie był wstępnie zainstalowany na urządzeniu podczas zakupu i klucz produktu został użyty do uaktualnienia do systemu Windows 10, wtedy musisz użyć tego samego klucza produktu po zmianie sprzętowej. 

Jeśli została zainstalowana detaliczna kopia systemu Windows 10 na urządzeniu za pomocą klucza produktu systemu Windows 10, a następnie wprowadzono zmiany sprzętowe, należy wykonać ten sam proces, używając klucza produktu systemu Windows 10.

Jeśli nie masz licencji cyfrowej ani klucza produktu

Jeśli nie masz klucza produktu ani licencji cyfrowej, możesz kupić licencję cyfrową systemu Windows 10 po zakończeniu instalacji. Następnie wybierz pozycję Przejdź do sklepu Store, aby przejść do aplikacji Microsoft Store, gdzie możesz kupić licencję cyfrową systemu Windows 10.

Potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Instalacja karty M. 2

Zgodną kartę M. 2 należy zainstalować w notebooku według poniższej

procedury.

WAŻNE! W celu zapewnienia maksymalnej kompatybilności i

niezawodności kartę M. 2 należy kupić u autoryzowanego sprzedawcy

tego notebooka.

OSTRZEŻENIE! Przed zdjęciem pokrywy gniazda dysku twardego

należy odłączyć wszystkie urządzenia peryferyjne, linie telefoniczne i

telekomunikacyjne, a także złącze zasilania (np. zasilacz zewnętrzny,

zestaw baterii, itd).

UWAGI:

Wygląd notebooka od spodu oraz wygląd karty M. 2 mogą różnić się

zależnie od modelu, jednak procedura montażu pozostaje taka sama.

Zalecane jest, aby instalacja karty M. 2 przebiegała pod nadzorem

osoby mającej odpowiednią wiedzę. Można także odwiedzić

autoryzowane centrum serwisowe w celu uzyskania dalszej pomocy.

Gniazdo M. 2 2280 obsługuje dyski SSD PCIe (NVMe) lub SSD SATA.

Podręcznik elektroniczny do notebooka

95

A.

Poluzuj śrubę znajdującą się w pokrywie wnęki komputera.

B.

Wysuń pokrywę wnęki, a następnie wyjmij ją całkowicie z

komputera.

96

Podręcznik elektroniczny do notebooka

C.

Dopasuj i włóż kartę M. 2 do gniazda modułu karty.

D.

Zabezpiecz kartę M. 2 za pomocą dołączonej śruby.

Podręcznik elektroniczny do notebooka

97

E.

Wyrównaj i umieść na miejscu pokrywę wnęki.

F.

Zamocuj ponownie i zabezpiecz pokrywę za pomocą wykręconej

wcześniej śruby.

98

Podręcznik elektroniczny do notebooka

99

Instrukcja montażu i obsługi, gwarancja Asus F550ca

Bezpośredni link do pobrania Instrukcja montażu i obsługi, gwarancja Asus F550ca

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Instrukcja montażu i obsługi, gwarancja Asus F550ca