Instrukcja obsługi i eksploatacji 3p Technik TC320 jest dokumentem służącym do instruowania użytkownika w zakresie użytkowania i wykorzystywania urządzenia. Przeznaczony jest do użytkowania w celach domowych, przemysłowych, edukacyjnych i medycznych. Instrukcja zawiera istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa, instalacji i użytkowania urządzenia, w tym: informacje dotyczące bezpieczeństwa pracy z urządzeniem, instrukcje dotyczące instalacji i użytkowania urządzenia, informacje dotyczące konserwacji, ustawień i regulacji, informacje o częściach zamiennych i informacje o rozwiązywaniu problemów. Instrukcja jest niezbędnym elementem umożliwiającym właściwe wykorzystanie i korzystanie z urządzenia.
Ostatnia aktualizacja: Instrukcja obsługi i eksploatacji 3p Technik Tc320
W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań dotyczących instrukcji eksploatacji, taki jak?
- Co to jest instrukcja eksploatacji?
- Co powinna zawierać instrukcja eksploatacji?
- Jak napisać instrukcję eksploatacji rozdzielnicy niskiego napięcia?
Instrukcja eksploatacji
– jest to dokument, który zawiera określone procedury i zasady wykonywania czynności niezbędnych dla bezpiecznego wykonywania pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych. Instrukcję eksploatacji opracowuje się na podstawie rozporządzenia [1], dokumentacji techniczno-ruchowych producenta oraz przepisów i norm.
Instrukcja eksploatacji powinna zawierać, zgodnie z rozporządzeniem [1]:
Oprócz wymagań rozporządzenia instrukcja może zawierać dodatkowe obostrzenia, które np. związane są z miejscem instalacji danego urządzenia. Różnić się będą instrukcje eksploatacji silników elektrycznych przemysłu chemicznego od instrukcji dla przemysłu, w którym nie występują zagrożenia wybuchowe.
Jak napisać instrukcję eksploatacji?
Aby napisać wartościową instrukcję należy:
Kary za brak instrukcji eksploatacji
PIP przedstawiła wyniki kontroli w zakresie bhp przy eksploatacji urządzeń energetycznych w zakładach przyłączonych do sieci średnich napięć za rok 2014. W efekcie działań kontrolnych inspektorzy wydali ponad 2 tys. decyzji, zaś na sprawców wykroczeń przeciw prawom pracowników nałożyli mandaty karne.
Skutkiem wykrytych podczas kontroli PIP nieprawidłowości były kolejne powtarzalne uchybienia, dotyczące braku lub niewłaściwych:
- wykazów prac szczególnie niebezpiecznych,
- poleceń pisemnych na wykonywanie prac szczególnie niebezpiecznych i
- świadectw kwalifikacyjnych dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń elektroenergetycznych.
Jakie uchybienia były najczęstsze w kontrolowanych zakładach?
Do najczęściej występujących nieprawidłowości w zakresie prowadzenia eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych identyfikowanych podczas kontroli PIP należy:
[1] Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 28. 03. 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (Dz. U. 2013 poz. 492).
[2] https://www. html
Czy wiesz, że dziennie dodajemy kilkanaście instrukcji obsługi całkowicie bezpłatnie?Dlatego jeśli szukasz instrukcji do produktu, wpisz jego nazwę w wyszukiwarce, a następnie kliknij enter.
Pamiętaj, że zawsze możesz zamówić instrukcję do każdego produktu zporównywarki produktów.Za darmo!
Rozwiń
1. Zasady budowy, działania oraz warunki techniczne obsługi urządzeń, instalacji i sieci
1. 1 Ogólna charakterystyka przepisów i norm dotyczących budowy urządzeń, instalacji
i sieci elektroenergetycznych.
1. 2 Zasady budowy i działania urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych:
a) urządzeń, maszyn elektrycznych,
b) układy sieciowe,
c) sieci (linie) kablowe, napowietrzne. 3. Parametry techniczne eksploatowanych urządzeń (typ, rodzaj, moc, napięcie itp. ). 4. Dobór urządzeń, aparatury i osprzętu do warunków środowiskowych. Stopnie ochrony –zapewniane przez obudowy. 5. Zasady wyposażania urządzeń w aparaturę kontrolno-pomiarową, regulacyjną, automatykę oraz zabezpieczenia. Rodzaje
i rola zabezpieczeń. 6. Ochrona przeciwporażeniowa – techniczne środki ochrony. Ochrona przed dotykiem bezpośrednim. Ochrona przy
uszkodzeniu. Napięcia bezpieczne. Klasy ochronności urządzeń. 7. Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi i łączeniowymi. 8. Umiejętność posługiwania się dokumentacją techniczną. 9. Urządzenia i instalacje elektryczne w obszarach (strefach) zagrożenia wybuchem.
2. Zasady eksploatacji oraz instrukcje eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci
2. 1. Znajomość instrukcji eksploatacji w zakresie wykonywanych czynności. 2. Czynności związane z uruchamianiem, obsługą w czasie normalnej pracy i zatrzymaniem urządzenia
elektroenergetycznego. Zasady postępowania w razie awarii oraz zakłóceń w pracy urządzenia. Terminy i zakresy przeprowadzania oględzin, przeglądów, remontów oraz prób i pomiarów. Wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych dla danego rodzaju urządzeń
energetycznych, oraz wymagania kwalifikacyjne osób zajmujących się eksploatacją danego urządzenia. Zasady uruchamiania lub nakaz zatrzymania pracy urządzeń i instalacji elektroenergetycznych. Zasady odstawienia urządzeń i instalacji z ruchu.
3. Zasady i warunki wykonywania prac kontrolno - pomiarowych i montażowych
3. Przygotowanie i przeprowadzanie prac kontrolno pomiarowych. Zasady i warunki wykonywania pomiarów eksploatacyjnych w zakresie:
podstawowych wielkości elektrycznych: prądu, napięcia i rezystancji,
poboru mocy, zużycia energii elektrycznej i współczynnika mocy,
skuteczności ochrony przeciwporażeniowej,
ochrony odgromowej sieci, budynków i budowli.
3. Zasady i metody wykonywania badań poszczególnych rodzajów urządzeń elektrycznych.. Badania i pomiary (odbiorcze,
okresowe) jako ocena stanu technicznego urządzeń, instalacji i sieci:
Pomiary rezystancji izolacji.
Pomiar impedancji pętli zwarciowej.
Pomiary rezystancji uziemień. Metody badań i charakterystyka przyrządów pomiarowych – znaczenie zakresu pomiarowego. Sporządzenie protokołu z badań i pomiarów. Zasady i warunki wykonywania prac montażowych urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych.
4. Zasady i wymagania bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej oraz umiejętności udzielania pierwszej
pomocy
4. Obowiązki pracowników w zakresie BHP. Znajomość zagrożeń występujących na stanowisku pracy.