Opis i instalacja Cablematic Bbm B Type 22

Cablematic Bbm B Type 22 jest kablem światłowodowym przeznaczonym do wysokiej przepustowości łączności. Jest to kabel wielomodowy z bardzo dużą odpornością na zakłócenia i wysokim poziomem skuteczności transmisji. Kabel jest dostępny w różnych długościach i może być łatwo zainstalowany dzięki zamontowanym złączom typu Push-Pull. Jego miedziana i włókna światłowodowe ścieżki są zabezpieczone specjalną osłoną, która chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi. Jeśli jest odpowiednio zainstalowany, Cablematic Bbm B Type 22 może zapewnić wysoką jakość sygnału i wydajność transmisji, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla sieci światłowodowych.

Ostatnia aktualizacja: Opis i instalacja Cablematic Bbm B Type 22

Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).

Wyłącznik instalacyjny


Wyłącznik instalacyjny trójbiegunowy
Symbol

Symbol dwutorowego wyłącznika instalacyjnego

Wyłącznik instalacyjny (wyłącznik nadmiarowo-prądowy, wyłącznik nadprądowy, wyłącznik instalacyjny typu DS nazywany też potocznie eską) – element instalacji elektrycznej, którego zadaniem jest przerwanie ciągłości obwodu, gdy prąd płynący w tym obwodzie przekroczy wartość bezpieczną dla tego obwodu. Wyłączniki te przeznaczone są do sterowania i zabezpieczenia przed skutkami przetężeń (przeciążeń i zwarć) obwodów odbiorczych instalacji oraz urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych i innych.

W Polsce, od lat dziewięćdziesiątych wyłączniki nadprądowe powoli wyparły stosowane powszechnie bezpieczniki topikowe, rzadziej bezpieczniki automatyczne. Istotnymi zaletami są wyższa czułość (rozłączenie prądu przy niższych natężeniach i krótszym czasie) oraz możliwość wielokrotnego zadziałania.

Wytwarza się je na napięcia do 440 V prądu przemiennego[1], prądy znamionowe do 125 A i prądy wyłączalne do 25 kA o charakterystykach czasowych B, C, D oraz innych, specjalnych. Najbardziej rozpowszechnione są jednak "B, C, D" na prądy znamionowe do 63 A i prądy wyłączalne nie większe niż 10 kA.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

W instalacjach elektrycznych stosuje się obecnie wyłączniki instalacyjne płaskie mocowane na wsporniku DIN TH35, o znormalizowanej szerokości jednego bieguna 17, 7 mm dla wykonań standardowych, oraz 27 mm (1, 5 modułu) dla wykonań przemysłowych (prądy znamionowe do 200 A i prądy zwarciowe do 25 kA). Występują w odmianach 1-, 2-, 3- i 4-biegunowych. Dodatkowo wyróżniamy odmiany wyłączników z torem neutralnym (np. 1P+N – jednobiegunowy z torem neutralnym) lub bez (np. 1P – jednobiegunowy bez toru neutralnego).

Przekrój przez wyłącznik instalacyjny

Na załączonym przekroju wyłącznika instalacyjnego wyróżnione zostały jego następujące elementy:

 1. Dźwignia napędowa
 2. Zamek
 3. Styk stały i styk ruchomy
 4. Zaciski przyłączowe
 5. Wyzwalacz termobimetalowy (przeciążeniowy)
 6. Wkręt regulacyjny
 7. Wyzwalacz elektromagnetyczny (zwarciowy)
 8. Komora gaszeniowa (do gaszenia łuku elektrycznego)


Wyłącznik ma dwa wyzwalacze:

 • zwarciowy (elektromagnetyczny lub elektroniczny),
 • przeciążeniowy (termobimetaliczny lub elektroniczny).

Popularne wyłączniki instalacyjne o charakterystyce B (np. : S301B16) mają wyzwalacz przeciążeniowy ustawiony na 1, 13-1, 45 krotności prądu znamionowego, a zwarciowy na 3-5 krotności prądu znamionowego. Natomiast wyłączniki o charakterystyce C wyłączają prąd zwarciowy, gdy osiągnie on wartość 5-10 krotności prądu znamionowego (typowe np. dla prądu rozruchowego silników indukcyjnych), a o charakterystyce D, gdy osiągnie wartość 10-20 krotności prądu znamionowego. Istnieją ponadto wyłączniki instalacyjne selektywne, których zadziałanie następuje z opóźnieniem, po zadanej zwłoce czasowej.

Do większości wyłączników instalacyjnych, producenci przewidują dodatkowe akcesoria w postaci dołączanych styków pomocniczych (AUX) i alarmowych (ALARM) oraz wyzwalaczy wzrostowych (SHUNT) i podnapięciowych (UVT).

Właściwy i umiejętny sposób doboru (na etapie projektu instalacji) wyłączników instalacyjnych w instalacji elektrycznej, ich prądów znamionowych i charakterystyk jest bardzo ważny dla ich właściwego i selektywnego działania, tzn. aby wyłączenie następowało przez najbliższy miejscu awarii wyłącznik. Ze względu na obecność komory gaszeniowej ważna jest orientacja (góra/dół) wyłącznika przy montażu.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wyłączniki nadprądowe produkowane są zgodnie ze ściśle określonymi charakterystykami wyłączenia:
TypPrzeznaczeniePrąd wyzwalania

przeciążeniowego (krotność)

zwarciowego (krotność)

ADla urządzeń elektroniki1, 13 – 1, 452 -3BStandardowe, np. gniazda w mieszkaniach3 - 5CDla urządzeń o zwiększonym prądzie rozruchowym, np. silniki indukcyjne, lampy wyładowcze5 -10DDla urządzeń o dużym prądzie rozruchowym, np. zabezpieczenie zwarciowe silników energooszczędnych, transformatorów10 - 20EWyłączniki selektywne, np. zabezpieczenie przedlicznikoweKCharakterystyka dla urządzeń trójfazowych (Eaton/Moeler)1, 05 - 1, 308 - 12LCharakterystyka stosowana we wkręcanych bezpiecznikach automatycznych zastępujących bezpieczniki topikowe, obecnie zastąpiona charakterystyką B.SCharakterystyka selektywna (Eaton/Moeler)13 - 17ZCharakterystyka o podwyższonej czułości, przeznaczona do ochrony elektroniki2 - 3

Standardowe prądy znamionowe to szereg: 6 A, 10 A, 13 A, 16 A, 20 A, 25 A, 32 A, 40 A, 50 A, 63 A, 80 A, 100 A, 125 A (13 A w Polsce jest rzadko używany).

W zależności od producenta dostępne są także prądy znamionowe 0, 5 A, 1 A, 2 A, 3A, 4A, 8A (np. dla zabezpieczenia urządzeń trójfazowych).

Parametry i właściwości[edytuj | edytuj kod]

Niektóre właściwości i parametry wyłączników instalacyjnych, ważne dla celów ochrony przetężeniowej instalacji i urządzeń, są następujące:

Wyłączniki instalacyjne wielobiegunowe obciążone jednobiegunowo przy pracy od stanu zimnego powinny zadziałać w czasie umownym przy przeciążeniu:

 • -1, 1 umownego prądu zadziałania w przypadku wyłączników dwubiegunowych,
 • -1, 2 umownego prądu zadziałania w przypadku wyłączników trój- i czterobiegunowych.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

 • Wyłączniki instalacyjne (nadprądowe) S300 firmy Legrand
  • S301 B – wyłącznik nadprądowy 1-biegunowy
  • S302 B – wyłącznik nadprądowy 2-biegunowy
  • S303 B – wyłącznik nadprądowy 3-biegunowy
  • S304 B – wyłącznik nadprądowy 4-biegunowy
 • wyłączniki nadprądowe NB1-63H 10 kA (lub 6 kA)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • bezpiecznik elektryczny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Stosowanie wyłączników nadprądowych w instalacjach prądu stałego jest ograniczone możliwością gaszenia łuku elektrycznego oraz inną charakterystyką zadziałania zwarciowego. Do układów prądu stałego projektowane są specjalne wykonania wyłączników, np. do instalacji fotowoltaicznych których podstawowym ograniczeniem jest napięcie pracy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Henryk Markiewicz, Instalacje elektryczne, wyd. 8 zm., 8 dodr, Warszawa: WNT, 2009, ISBN 978-83-204-3579-5, OCLC 750828361.
 • Wyłącznik nadmiarowo-prądowy, budowa i działanie. w serwisie YouTube
 • #1

  xitzee

  Level 9  

  #1

  Witam.
  Potrzebuję pomocy w małym projekcie do szkoły. Generalnie mam do zrobienia (na papierze) automatyczną bramę przesuwną, załączaną pilotem. Dodatkowo po otwarciu powinna odczekiwać 30 sekund po czym się zamykać. No i światło ostrzegawcze oczywiście migające w czasie jej pracy. Całość do zrobienia w dwóch wersjach z, i bez wykorzystania sterownika. Tą wersję pierwszą zrobiłem bez problemu (tj. program sterownika etc), ale z drugą jest ciut gorzej. Widziałem przez kogoś rozrysowany schemat elektryczny ale bramy garażowej o ile się nie mylę, podobny bramy przesuwnej byłby miły

  Zmodyfikowałem troszkę schemat bramy garażowej i wyszło mi coś takiego:

  Mógłby ktoś sprawdzić czy to w ogóle ma szansę działać? I zastanawiałem się jeszcze jak rozwiązać sprawę włącznika czasowego, tj. gdzie podłączyć oraz tą migająca lampkę, jakieś sugestie?

 • Helpful post

  #2pafciowaw

  Automation specialist  #2

  1. Przewód 14 - prawa krancówka - 15 - styk przekaźnika -... "obryw"
  2. jak brama "wciśnie" krancówkę prawą (koniec zamykania) przekaźnik zamykania puści i załączy się przekaźnik otwierania...
  3. "włącznik podczerwieni" - bariera foto - musi wpływać na pracę przekaźnika zamykania a nie otwierania...

  Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

  Może coś takiego:

  po wciśnięciu przycisku "Otwórz! " przez styk R02/NC i "Czujnik otwarcia/NC" jest zasilona cewka R01. Własnym stykiem NO dołącza się podtrzymanie z "+".
  Brama się otwiera.
  "Czujnik otwarcia" rozłącza R01.
  Przez "Foto bariera/NC", "Czujnik zamknięcia/NC" i styk R01/NC zostaje zasilona czasówka PCA 512
  po jej zasileniu styki rozłączają się i po odliczeniu zadanego czasu wracają na NC przez co zostaje zasilony R02
  brama zamyka się.
  W trakcie przerwa na "Foto barierze" spowoduje zatrzymanie i po ponownym odliczeniu czasu - dalsze zamykanie.
  Jak się zamknie to "czujnik zamknięcia" definitywnie zakończy pracę bramy.
  Mam nadzieję że może tak być?

  Dodano po 2 [minuty]:

  a światło? - może druga czasówka "fleszująca" wpięta równolegle do silnika?!

 • #3#3

  Dzięki wielki za pomoc i wytłumaczenie jak to działa, bardzo mi się przyda właśnie takie dokładne tłumaczenie, a nie tylko rysunek i rozmyślaj sam.

  Mógłbyś jeszcze powiedzieć w jakim programie wykonywałeś ten schemat? Czy to tak jakoś 'odręcznie' w zwykłym graficznym?

 • #4#4

  program to OrCad Capture for Windows - taki staroć (jakieś demo ściągnięte wieki temu), ale wdzięczny: ma biblioteki, a jednocześnie można sobie dorysowywać co się chce.
  I najważniejsze, że nie trzeba go instalować na danym kompie - może być na pendrive... i działa .
  A co do projektu - mam nadzieję, że dostaniemy... piątkę... hehe

 • #5#5

  A tak można narysować z lampą (żółte migające)

Opis i instalacja Cablematic Bbm B Type 22

Bezpośredni link do pobrania Opis i instalacja Cablematic Bbm B Type 22

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Opis i instalacja Cablematic Bbm B Type 22