Podręcznik Profesjonalne wyniki D Link Connected

Podręcznik Profesjonalne wyniki D Link Connected to profesjonalny podręcznik opracowany przez firmę D Link, który zawiera informacje na temat tworzenia połączeń sieciowych i zarządzania nimi [1]. Podręcznik zawiera porady dotyczące bezpieczeństwa, konfiguracji połączenia, użytkowania sieci i wielu innych tematów. Podręcznik jest łatwo dostępny dla wszystkich użytkowników i zawiera wszystkie informacje potrzebne do skonfigurowania i korzystania z połączeń. Jest to praktyczny i przydatny przewodnik, który pomaga użytkownikom w utrzymaniu zabezpieczonych połączeń sieciowych.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik Profesjonalne wyniki D Link Connected

Klasa urządzenia E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Ostatnim razem testowałem niedrogi router D-Link DIR‑X1860 wspierający najnowszy standard szóstej generacji WiFi ax. Pozwalał on skosztować nowych technologii niedużym kosztem, ale bardziej wymagającym i zaawansowanym użytkownikom nie pozwalał rozwinąć skrzydeł. Dla nich powstał bohater tego testu - D-Link DIR-X5460. Oferuje jeszcze lepsze parametry, bogatszą konfigurację i dwa porty USB. Pozwolił mi osiągnąć najlepsze jak dotąd transfery WiFi i poprawił zasięg sieci w mieszkaniu. Jego cena to 849 zł, a więc prawie dwa razy więcej od tańszego modelu poprzednika. Jednocześnie na tle konkurencji i tak jest wyceniony atrakcyjnie. 

Główne wady i zalety D-Link DIR-X5460

Zalety D-Link DIR-X5460:

 • Prosta konfiguracja
 • 2 gniazda USB do podłączenia zewnętrznej pamięci
 • 6 anten zewnętrznych
 • WiFi ax - WiFi szóstej generacji
 • Możliwość obsługi zarówno z przeglądarki jak i aplikacji mobilnej
 • Rewelacyjna wydajność – nawet x15 lepsza niż router UPC
 • Stabilne połączenie
 • Poprawia zasięg sieci WiFI
 • WiFi ax przynosi sporo istotnych usprawnień poza prędkością
 • Sporo funkcji dla wymagających użytkowników
 • Tańszy od urządzeń konkurencji o podobnych osiągach

Wady D-Link DIR-X5460:

 • Jakość wykonania obudowy najwyżej przeciętna
 • Tylko jedno gniazdo to USB 3. 0 – drugie to USB 2. 0
 • Aplikacja mobilna odstaje trochę od współczesnych standardów designu
 • Interfejs w przeglądarce nie został przetłumaczony na język polski
 • Jak oceniamy design? – ocena 5-

  D-Link DIR-X5460 ma 6 anten, czyli o dwie więcej niż poprzednio recenzowany model. Dwie z nich są odkręcane i należy je samodzielnie przykręcić po wyjęciu z pudełka. Gniazda i końcówki anten są oznaczone kolorystycznie. Na froncie znajduje się 6 diod, które patrząc od lewej strony sygnalizują: zasilanie, połączenie z siecią, sieć WiFi 2, 4 Ghz, sieć WiFi 5 Ghz, oraz po jednej dla każdego z gniazd USB.

  Od spodu routera umieszczone są 4 gumowe podstawki oraz dwa miejsca na śruby, pozwalające zawiesić router na ścianie. Z tyłu obudowy znajduje się jedno gniazdo WAN i 4 gniazda LAN, wszystkie o przepustowości 1 Gbps. Jest też przycisk i gniazdo zasilania, reset, oraz guzik WPS. Najważniejszym dodatkiem względem tańszego modelu są dwa gniazda USB, jedno USB 3. 0 i jedno USB 2. 0. Pozwalają podłączyć zewnętrzną pamięć i udostępnić ją w sieci, zarówno lokalnej, jak i dostępnej zewnętrznie.

  Obudowa urządzenia jest wykonana z czarnego tworzywa, w większości matowego, ale z gładkimi wstawkami. Sporo miejsca zajmują kratki wentylacyjne zarówno z góry jak i od spodu routera. Przy tej klasie urządzenia jakość plastiku mogłaby być lepsza. Dla użytkowania routera nie ma to większego znaczenia, ale urządzenie wygląda tanio, gdy jest oświetlone w taki sposób, że uwypuklone są niewielkie niedoskonałości, zwłaszcza w połączeniu z kolorem czarnym. Jakość białego tworzywa zastosowanego w D-link system Mesh WiFi COVR-1103 podobała mi się znacznie bardziej.

  Co sądzimy o konfiguracji i oprogramowaniu? – ocena 5-

  D-Link DIR-X5460 można skonfigurować na dwa sposoby. Domyślnym, sugerowanym przez producenta w Quick Start Guide jest aplikacja mobilna na Androida oraz na iOS. Po zainstalowaniu D-Link Wi-Fi i zeskanowaniu kodu QR dostarczonego na karcie szybkiej instalacji użytkownik jest prowadzony krok po kroku od samego początku – od przykręcenia dodatkowych anten, aż po zmianę domyślnego hasła administratora i wyświetlenie wszystkich opcji dostępnych na końcu tego procesu.

  W głównym oknie aplikacji mobilnej widać status połączenia z internetem, prędkość połączenia zmierzoną wbudowanym testem Ookla, a także liczbę klientów podłączonych do routera. Po przesunięciu ekranu w bok możemy wyświetlić kod QR pozwalający połączyć się z siecią innym urządzeniom bez konieczności ręcznego wpisywania hasła. Ten sam kod znajduje się na spodzie urządzenia i karcie szybkiego uruchomienia, o ile nie zmienimy fabrycznego hasła na inne.

  W aplikacji można zdecydować które urządzenia podlegają ochronie rodzicielskiej, uruchomić kreator konfiguracji, zmienić ustawienia sieci WiFi, skonfigurować WiFi dla gości, utworzyć profile ochrony rodzicielskiej, a także sprawdzić wersję oprogramowania. Aplikacja jest przetłumaczona na język polski.

  Aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji najlepiej skorzystać z przeglądarki internetowej, do której należy wpisać adres dlinkrouter. local/ na urządzeniu bezpośrednio podłączonym do routera. Nie tylko znajdziemy tutaj opcje, których w aplikacji mobilnej nie ma, ale także sam układ funkcji jest bardziej przejrzysty i czytelny – pod warunkiem, że język angielski nie sprawia nam problemów, bo oprogramowanie na samym routerze nie oferuje języka polskiego.

  Tutaj można nie tylko uruchomić sieć dla gości i ograniczyć ją jedynie do dostępu do internetu, z pominięciem sieci lokalnej, ale dodatkowo można rozpisać harmonogram w jakie dni tygodnia i w jakich godzinach sieć dla gości będzie aktywna.

     

  Z interfejsu w przeglądarce trzeba skorzystać, gdy chcemy podłączyć pamięć USB i uruchomić jeden z trzech rodzajów serwerów: UPnP Media Server, Windows File Sharing (SAMBA) oraz FTP. Można też utworzyć użytkowników i nadać im określone uprawnienia – nie każdy musi mieć możliwość kasowania czy edytowania plików.

  W opcjach znajdziemy też QoS Engine, pozwalający na przypisanie priorytetów oraz ograniczeń dla transferów dla poszczególnych urządzeń w sieci. W prosty sposób można przeciągnąć kafelki poszczególnych klientów na drabinę priorytetu: najwyższego, wysokiego i średniego.

  Można również zmienić ustawienia firewalla, którego opcje widać na załączonym zrzucie ekranu. Inne opcje obejmują możliwość przekierowania do maksymalnie 24 portów, jak i utworzenie do 24 reguł filtrowania stron o określonym adresie lub domenie. Strony można podać jako czarną listę, lub białą listę – w drugiej opcji wszystkie strony będą blokowane z wyjątkiem tych wyszczególnionych. Są także 24 reguły statycznych przekierowań. Quick VPN pozwala natomiast uzyskać dostęp do sieci lokalnej gdy jesteśmy poza domem czy biurem. Prawie każdą z tych funkcji można aktywować i wyłączać na bazie harmonogramu. Na końcu znajdziemy dostęp do logów oraz statystyki sieci wyświetlane na żywo z podziałem na LAN, WiFi 2, 4 oraz 5 Ghz, a także zbiorcze podsumowanie.

  Najważniejszą nowością względem tańszego modelu X1860 jest tutaj udostępnianie plików i multimediów w sieci lokalnej za sprawą dwóch portów USB.

  Transfery oraz zalety WiFi 6– ocena 6

  Najważniejsza część, czyli czego w zasadzie możemy spodziewać się w praktyce po podłączeniu D-Link DIR-X5460 w domu lub biurze? Testy prędkości wykonałem na najszybszym dostępnym w UPC internecie oferującym 1 Gbps pobierania i 40 Mbps wysyłania. Testy dotyczą sieci bezprzewodowej, bo o ile stosujemy odpowiednie kable i mamy w komputerze kartę sieciową 1 Gbps lub szybszą, to w połączeniu kablowym spadki prędkości nie występują.

  Głównym urządzeniem testowym był tablet Samsung Galaxy Tab S7+, bowiem wspiera on najnowszą łączność WiFi ax. Wyniki D-Link DIR-X5460 porównałem z routerem dostarczanym z UPC w najmocniejszej ofercie - Giga Connect Box obsługujący standard sieci wifi: 802. 11 ac Wave 2 i oferuje aż 11 anten, które są jednak wbudowane, a nie zewnętrzne. Pomiary prędkości wykonywałem trzykrotnie w każdym miejscu, aby wykluczyć anomalie, a podczas kolejnych pomiarów nie zmieniałem położenia tabletu.

  Pierwszy scenariusz zakładał optymalne warunki – pomiar w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się router, z odległości 2 metrów. Na routerze UPC uzyskałem maksymalnie 486 Mbps, ale w jednym z pomiarów zaliczył spadek do 246 Mbps. Za to D-Link DIR-X5460 dwukrotnie przebił barierę 790 Mbps, a raz uzyskał 765 Mbps. Widać zarówno niemal dwukrotnie wyższa wydajność, jak i mniejszy rozrzut wyników. Testowany router okazał się też szybszy od poprzedniego D-linka, także WiFi ax, który maksymalnie osiągnął 720 Mbps.

  Drugi scenariusz miał przede wszystkim sprawdzić czy D-Link DIR-X5460 pozwoli poprawić zasięg w najdalszych zakamarkach mieszkania, gdzie sygnał musi przejść przez dwie grube ściany nośne i fragment trzeciej ściany działowej. Na routerze UPC wyniki były odpowiednio 8, 75, 6, 09 oraz 6, 46 Mbps, a więc na granicy możliwości korzystania z internetu. D-Link DIR-X5460 osiągnął 14, 7, 28 i 18, 9 Mbps. Poprawa jest znacząca, ale ostateczny wniosek jest taki, że żaden router nie zaoferuje pełni możliwości w takim scenariuszu. Tutaj potrzebne jest inne rozwiązanie typu Mesh i dodatkowe punkty emitujące sygnał WiFi bliżej miejsca pomiaru.

  Trzeci scenariusz testował wariant pośredni – sąsiadujący z routerem pokój, gdzie sygnał musi przejść przez pojedynczą ścianę działową, a odległość do routera wynosi około 8 metrów. I ku mojemu zaskoczeniu tutaj widać największą różnicę. Prędkość na routerze UPC spadła z maksymalnych 400 – 500 Mbps niemalże dziesięciokrotnie do 47, 53 i 61 Mbps, podczas gdy D-Link DIR-X5460 zaoferował wyniki bardzo zbliżone do maksymalnych – odpowiednio 744, 680 i 720 Mbps. W tym konkretnym przypadku router D-Link DIR-X5460 zapewnił nawet 15 krotnie większy transfer niż router UPC, jednocześnie jest to scenariusz najczęstszy w codziennym użytkowaniu – zazwyczaj urządzenia podłączone do sieci nie znajdują się ani tuż obok routera, ani najdalej jak się da, tylko gdzieś pomiędzy.

  Nie jest też tak, że korzyści są ograniczone wyłącznie do urządzeń z najnowszym WiFi ax. Zrobiłem także test porównawczy na powszechnie dostępnym obecnie WiFi ac, a więc tym samym, które znajdziemy w routerze UPC i większość smartfonów. Nawet tutaj przewaga jest wyraźnie widoczna na rzecz D-Link DIR-X5460 – ViVO X60 Pro, który korzysta ze standardu ac także osiągał wyniki przekraczające 724 – 770 Mbps, podczas gdy w połączeniu z routerem UPC nie przekroczył 494 Mbps.

  W tym miejscu warto przypomnieć, że WiFi ax niesie ze sobą więcej korzyści, niż tylko lepsze transfery. OFDMA pozwala grupować niewielkie pakiety kierowane do wielu urządzeń i wysyłać je jednocześnie, co znacząco zmniejsza opóźnienia w przesyłaniu niewielkich pakietów danych, takich jak często wykorzystują urządzenia IoT np. żarówki i inne akcesoria smart home. MU-MIMO lepiej wspiera transmisję dużej ilości danych do wielu urządzeń jednocześnie. Na koniec BSS Coloring pozwala zmniejszyć zakłócenia od innych urządzeń przypisanych do innych sieci lokalnych, ale pracujących w tym samym paśmie.

  Nasza finalna ocena

  D-Link DIR-X5460 pozwolił w bardzo znaczący sposób przyspieszyć sieć lokalną względem standardowych rozwiązań dostarczanych przez operatorów wraz z siecią światłowodową. W optymalnych warunkach transfery danych bardziej zbliżają się do tych osiąganych po kablu, jednak największą różnicę widać, gdy przesyłamy dane choćby do sąsiedniego pokoju. Wówczas D-Link DIR-X5460 osiągał wydajność 15 krotnie lepszą niż router UPC, prawie nie zwalniając względem optymalnych warunków. W najdalszych zakątkach, gdzie zasięg jest na granicy D-Link DIR-X5460 pozwolił również na osiągnięcie 3- 4 krotnie lepszych wyników. Nie zdecydowałbym się jednak na zakup pojedynczego routera, gdyby to zasięg był jedynym priorytetem, a wydajność nie grałaby żadnej roli. Tutaj rozwiązania typu Mesh, które składają się z wielu urządzeń emitujących sygnał WiFi osiągają lepsze wyniki. Co jednak w niczym nie przeszkadza, aby router D-Link DIR-X5460 stał się częścią takiego rozwiązania, bo jest kompatybilny z rozwiązanymi D-link Mesh. Zastosowanie dwóch portów USB daje także większą elastyczność w udostępnianiu plików i multimediów. W zasadzie jedyne zastrzeżenia jakie mam to jakość zastosowanego tworzywa obudowy, braku języka polskiego w interfejsie WWW oraz dość przeciętna aplikacja mobilna. Same możliwości routera D-Link DIR-X5460 przekraczają to, z czego obecnie może skorzystać większość urządzeń jakie mamy w domach. Taki zakup powinien więc wystarczyć nam na lata.

  Uwielbiamy: oferowane transfery

  Nie lubimy: jakości plastiku

  Dla kogo jest D-Link DIR-X5460:

 • Dla osób poszukujących najszybszych transferów sieci bezprzewodowej
 • Dla tych, którzy mają w domu wiele urządzeń podłączonych do sieci jednocześnie
 • Dla chcących udostępniać pliki i multimedia w sieci lokalnej
 • Dla wymagających, poszukujących najnowszych rozwiązań
 • Dla kogo nie jest D-Link DIR-X5460:

 • Nie dla osób mających niezbyt szybkie łącze internetowe i/lub niewiele urządzeń
 • Nie dla tych, którzy chcą zbudować sieć przewodową opartą o rozwiązania 2, 5 i 10 Gbps
 • Alternatywy dla D-Link DIR-X5460:

 • TP-Link Archer AX73
 • ASUS RT-AX82U
  • Autor:Ciesielski J.
  • Wydawnictwo:Edra Urban Partner

  Klinsky Chris

  Marcin Iwuć

  Mate GaborCzarna Owca

  Katarzyna Miaskowska-Daszkiewicz|Anna Jacek|Emilia Sarnacka

  Mark Wolynn

  Kotarski RadosławAltenberg

  Peterson Jordan B. Fijorr Publishing

  Opracowanie ZbioroweOssolineum

  Robert Greene

  Richard E BrownWektory

  Robert Michael KaplanAkasha

  Christine A. Padesky, Dennis GreenbergerWydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

  Michael L. Cain, Steven A. Wasserman, Lisa A. UrryRebis

  Andrew Pettegree, der Weduwen ArthurSmak Słowa

  Nassim Nicholas TalebZysk i S-ka

  NETTERUrban & Partner

  Anna Dobrzańska, Łukasza Obrycki, Piotra SochaMedia-Press

  Moheb ConstandiPWN

  Kamil JanickiLiterackie

  Marek BudziszFronda

  RobakiewiczPOLCEN Spółka z o. o.

  Adam DylewskiDragon

  Lad Vasant DKos

  Russ HarrisGWP Profesjonalne

  Mikołaj Kuca

  Hansen John T. URBAN & PARTNER

  Agora

  1. Podręcznik użytkownika programu Acrobat
  2. Wprowadzenie do programu Acrobat
   1. Uzyskaj dostęp do programu Acrobat na komputerze, urządzeniu mobilnym oraz w Internecie
   2. Co nowego w programie Acrobat
   3. Skróty klawiaturowe
   4. Wymagania systemowe
  3. Przestrzeń robocza
   1. Podstawy pracy z obszarem roboczym
   2. Otwieranie i wyświetlanie plików PDF
    1. Otwieranie plików PDF
    2. Nawigowanie między stronami dokumentów PDF
    3. Wyświetlanie preferencji plików PDF
    4. Dostosowywanie widoków PDF
    5. Włączanie podglądu miniatur plików PDF
    6. Wyświetlanie plików PDF w przeglądarce
    7. Praca z kontami przechowywania online
     1. Dostęp do plików z usługi Box
     2. Dostęp do plików z usługi Dropbox
     3. Dostęp do plików z usługi OneDrive
     4. Dostęp do plików z usługi SharePoint
     5. Dostęp do plików z usługi Dysk Google
     6. Acrobat i macOS
     7. Powiadomienia programu Acrobat
     8. Siatki, linie pomocnicze, jednostki miary w plikach PDF
     9. Znaki azjatyckie, cyrylica i tekst pisany od prawej do lewej w dokumentach PDF
     10. Tworzenie plików PDF
      1. Omówienie procesu tworzenia dokumentów PDF
      2. Tworzenie plików PDF w programie Acrobat
      3. Tworzenie plików PDF za pomocą funkcji PDFMaker
      4. Korzystanie z drukarki Adobe PDF
      5. Konwersja stron internetowych na format PDF
      6. Tworzenie plików PDF za pomocą programu Acrobat Distiller
      7. Ustawienia konwersji Adobe PDF
      8. Czcionki PDF
      9. Edytowanie plików PDF
      10. Edycja tekstu w plikach PDF
      11. Edycja obrazów lub obiektów w pliku PDF
      12. Obracanie, przesuwanie, usuwanie i zmiana numeracji stron PDF
      13. Edycja zeskanowanych plików PDF
      14. Poprawa zdjęć dokumentów zrobionych za pomocą aparatu w telefonie komórkowym
      15. Optymalizowanie plików PDF
      16. Właściwości dokumentu PDF i metadane
      17. Łącza i załączniki w plikach PDF
      18. Warstwy PDF
      19. Miniatury stron i zakładki w dokumentach PDF
      20. Kreator operacji (Acrobat Pro)
      21. Pliki PDF przekonwertowane na strony internetowe
      22. Przygotowywanie plików PDF do prezentacji
      23. Artykuły PDF
      24. Pliki PDF zawierające dane geograficzne
      25. Stosowanie operacji i skryptów w plikach PDF
      26. Zmiana domyślnej czcionki do dodawania tekstu
      27. Usuwanie stron z pliku PDF
      28. Skanowanie i OCR
       1. Skanowanie dokumentów do formatu PDF
       2. Poprawianie zdjęć w dokumencie
       3. Rozwiązywanie problemów ze skanerem podczas skanowania przy użyciu programu Acrobat
       4. Formularze
        1. Podstawy formularzy PDF
        2. Tworzenie formularza w programie Acrobat od podstaw
        3. Tworzenie i rozpowszechnianie formularzy PDF
        4. Wypełnianie formularzy PDF
        5. Właściwości pola formularza PDF
        6. Wypełnianie i podpisywanie formularzy PDF
        7. Ustawianie przycisków w formularzach PDF
        8. Publikowanie interaktywnych formularzy internetowych PDF
        9. Podstawy pola formularza PDF
        10. Pole z kodem kreskowym PDF
        11. Zbieranie danych formularzy PDF i zarządzanie nimi
        12. Moduł śledzący formularze — informacje
        13. Formularze PDF — pomoc
        14. Wysyłanie formularzy PDF do odbiorców za pomocą poczty e-mail lub serwera wewnętrznego
        15. Łączenie plików
         1. Łączenie lub scalanie plików do postaci pojedynczego pliku PDF
         2. Dodawanie nagłówków, stopek i numeracji Batesa do dokumentów PDF
         3. Kadrowanie stron dokumentu PDF
         4. Dodawanie znaków wodnych do plików PDF
         5. Dodawanie tła do plików PDF
         6. Praca z plikami składowymi portfolio PDF
         7. Publikowanie i udostępnianie portfolio PDF
         8. Opis ogólny portfolio PDF
         9. Tworzenie i dostosowywanie portfolio PDF
         10. Udostępnianie, recenzowanie i komentowanie
          1. Udostępnianie i śledzenie plików PDF przez Internet
          2. Redagowanie tekstu za pomocą znaczników
          3. Przygotowywanie pliku PDF do recenzji
          4. Rozpoczynanie recenzji pliku PDF
          5. Hostowanie udostępnianych recenzji w witrynach SharePoint lub Office 365
          6. Udział w recenzji pliku PDF
          7. Dodawanie komentarzy do plików PDF
          8. Dodawanie stempla do dokumentu PDF
          9. Postępy zatwierdzania
          10. Zarządzanie komentarzami | wyświetlanie, odpowiadanie, drukowanie
          11. Importowanie i eksportowanie komentarzy
          12. Śledzenie recenzji plików PDF i zarządzanie nimi
          13. Zapisywanie i eksportowanie plików PDF
           1. Zapisywanie plików PDF
           2. Konwersja pliku PDF na format Word
           3. Konwersja pliku PDF na format JPG
           4. Konwertowanie lub eksportowanie plików PDF do innych formatów
           5. Opcje formatów plików do eksportowania plików PDF
           6. Ponowne korzystanie z zawartości pliku PDF
           7. Zabezpieczenia
            1. Ulepszone ustawienia ochrony dla plików PDF
            2. Zabezpieczanie dokumentów PDF przy użyciu haseł
            3. Zarządzanie identyfikatorami cyfrowymi
            4. Zabezpieczanie dokumentów PDF przy użyciu certyfikatów
            5. Otwieranie zabezpieczonych plików PDF
            6. Usuwanie poufnej zawartości z dokumentów PDF
            7. Konfigurowanie reguł zabezpieczeń dla plików PDF
            8. Wybór metody zabezpieczania dokumentów PDF
            9. Ostrzeżenia zabezpieczeń podczas otwierania pliku PDF
            10. Zabezpieczanie plików PDF za pomocą programu Adobe Experience Manager
            11. Funkcja Widok chroniony dla plików PDF
            12. Opis ogólny zabezpieczeń w programie Acrobat i plikach PDF
            13. Skrypty JavaScript w plikach PDF jako zagrożenia bezpieczeństwa
            14. Załączniki jako zagrożenia dla bezpieczeństwa
            15. Dopuszczanie lub blokowanie łączy w plikach PDF
            16. Podpisy elektroniczne
             1. Podpisywanie dokumentów PDF
             2. Przechwytywanie podpisu na urządzeniu mobilnym w celu używania go w dowolnym miejscu
             3. Wysyłanie dokumentów do podpisania elektronicznego
             4. Informacje o podpisach opartych na certyfikatach
             5. Podpisy oparte na certyfikacie
             6. Weryfikacja podpisów cyfrowych
             7. Lista zaufania zatwierdzona przez firmę Adobe
             8. Zarządzanie zaufanymi tożsamościami
             9. Drukowanie
              1. Podstawowe zadania drukowania pliku PDF
              2. Drukowanie broszur i portfolio PDF
              3. Zaawansowane ustawienia drukowania pliku PDF
              4. Drukowanie do pliku PDF
              5. Drukowanie dokumentów PDF w kolorze (Acrobat Pro)
              6. Drukowanie plików PDF w niestandardowych rozmiarach
              7. Dostępność, znaczniki i ponowne wlanie tekstu
               1. Tworzenie dostępnych plików PDF i weryfikacja dostępności
               2. Funkcje dostępności w plikach PDF
               3. Narzędzie Kolejność odczytu dla plików PDF
               4. Odczytywanie plików PDF z funkcjami ponownego wlewania tekstu i dostępności
               5. Edycja struktury dokumentu za pomocą paneli Zawartość i Znaczniki
               6. Tworzenie dostępnych dokumentów PDF
               7. Wyszukiwanie i indeksowanie
                1. Tworzenie indeksów PDF
                2. Przeszukiwanie plików PDF
                3. Multimedia i modele 3D
                 1. Dodawanie dźwięków, filmów i obiektów interaktywnych do plików PDF
                 2. Dodawanie modeli 3D do plików PDF (Acrobat Pro)
                 3. Wyświetlanie modeli 3D w plikach PDF
                 4. Praca z modelami 3D
                 5. Mierzenie obiektów 3D w plikach PDF
                 6. Ustawianie widoków 3D w plikach PDF
                 7. Włączanie treści 3D w pliku PDF
                 8. Dodawanie plików multimedialnych do plików PDF
                 9. Dodawanie komentarzy do projektów 3D w plikach PDF
                 10. Odtwarzanie wideo, audio i formatów multimedialnych w dokumentach PDF
                 11. Dodawanie komentarzy do elementu wideo
                 12. Narzędzia drukowania (Acrobat Pro)
                  1. Omówienie narzędzi drukowania
                  2. Znaczniki drukarki i cienkie linie
                  3. Podgląd wyjściowy
                  4. Spłaszczanie przezroczystości
                  5. Konwertuj kolory i zarządzanie farbą
                  6. Zalewkowanie kolorów
                  7. Inspekcja wstępna (Acrobat Pro)
                   1. Pliki zgodne ze standardami PDF/X, PDF/A i PDF/E
                   2. Profile inspekcji wstępnej
                   3. Zaawansowane inspekcje wstępne
                   4. Raporty inspekcji wstępnej
                   5. Wyświetlanie wyników inspekcji wstępnej, obiektów i zasobów
                   6. Wyjściowe profile konwersji w plikach PDF
                   7. Korygowanie problemów za pomocą narzędzia Inspekcja wstępna
                   8. Automatyzacja analizy dokumentów za pomocą dropletów lub operacji inspekcji wstępnej
                   9. Analizowanie dokumentów za pomocą narzędzia Inspekcja wstępna
                   10. Dodatkowe kontrole w narzędziu Inspekcja wstępna
                   11. Biblioteki inspekcji wstępnych
                   12. Zmienne inspekcji wstępnych
                   13. Zarządzanie kolorami
                    1. Utrzymywanie spójności kolorów
                    2. Ustawienia kolorów
                    3. Zarządzanie kolorami dokumentów
                    4. Praca z profilami kolorów
                    5. Omówienie zarządzania kolorami
                    6. Program Adobe Acrobat oferuje wiele możliwości sprawnego i skutecznego wyszukiwania. Wyszukiwanie może być zwykłe lub poszerzone, może też obejmować różne rodzaje danych i wiele plików Adobe PDF.

                     Podczas pracy z dużą liczbą powiązanych dokumentów PDF, można je zdefiniować jako Katalog w programie Acrobat Pro, który dla wszystkich dokumentów generuje indeks PDF. Wyszukiwanie w indeksie PDF—zamiast w plikach PDF—znacznie przyśpiesza proces wyszukiwania. Zobacz Tworzenie indeksów PDF.

                     Opis ogólny funkcji szukaj i zamień

                     Uruchomienie wyszukiwania pozwala znaleźć konkretne elementy pliku PDF. Wyszukiwanie może być proste, np. znajdować określone słowa na jednej stronie. Można też uruchomić bardziej złożone wyszukiwanie, lokalizujące różne rodzaje danych w wielu plikach PDF. Tekst można zamieniać wybiórczo.

                     Wyszukiwanie można uruchomić z okna Szukaj albo z paska narzędziowego Znajdź. W każdym z tych przypadków program Acrobat przeszukuje treść pliku PDF, warstwy, pola formularzy oraz podpisy elektroniczne. Wyszukiwanie może obejmować także zakładki i komentarze. Tylko pasek narzędziowy Znajdź zawiera opcję Zamień na.

                     Pasek narzędziowy Znajdź z opcjami Znajdź i zastąp

                     Po wpisaniu pierwszych liter wyszukiwanych w dokumencie PDF program Acrobat podaje sugestie pasującego słowa i częstotliwość jego występowania w dokumencie. Po wybraniu słowa program Acrobat podświetla wszystkie wyniki dopasowania w pliku PDF.

                     W porównaniu z paskiem narzędziowym Znajdź, okno Szukaj oferuje więcej opcji i umożliwia przeprowadzanie różnych rodzajów wyszukiwań. Gdy korzysta się z okna Szukaj, przeszukiwane są także dane obiektów i metadane obrazów XIF (rozszerzony format pliku graficznego). Przeszukując wiele plików PDF, program Acrobat sprawdza również właściwości dokumentu oraz metadane XMP, a podczas przeszukiwania indeksu pliku PDF sprawdza znaczniki indeksowe struktury. Jeżeli przeszukiwane pliki PDF zawierają załączniki PDF, to można je objąć wyszukiwaniem.

                     Pliki PDF mogą składać się z wielu warstw. Jeżeli wyniki wyszukiwania obejmują wystąpienia na warstwach ukrytych, to po wybraniu takiego wystąpienia program zapyta, czy warstwa ma stać się widoczna.

                     Dostęp do funkcji wyszukiwania

                     Miejsce uruchomienia wyszukiwania zależy od rodzaju poszukiwań. Użyj paska narzędziowego Znajdź do szybkiego przeszukiwania bieżącego dokumentu PDF oraz do zamieniania tekstu. Okno Szukaj umożliwia szukanie słów i właściwości dokumentów w wielu plikach PDF, czy to w Internecie, czy w indeksach PDF.

                    7. Otwórz pasek, wybierając polecenie Edycja > Znajdź (Ctrl/Command+F).

                    8. Znajdź
                     A. Pole Znajdź B. Znajdź poprzedni C. Znajdź następny D. Opcja Zamień na rozszerza się, ukazując pole tekstoweWykonaj jedną z następujących czynności:
                     • Wybierz polecenie Edycja > Wyszukiwanie zaawansowane (Shift+Ctrl/Command+F).

                     • Kliknij strzałkę na pasku Znajdź i wybierz polecenie Otwórz pełne wyszukiwanie programu Acrobat.

                     Panel wyszukiwania to odrębne okno, które można przenosić i minimalizować. Można również zmieniać rozmiar okna Szukaj albo umieszczać je częściowo lub całkowicie za oknem PDF.

                     Rozmieszczanie dokumentu PDF i okna Szukaj

                     W oknie dialogowym Szukaj kliknąć przycisk Ułóż okna .

                     Program Acrobat zmieni rozmiar obu okien i ułoży je obok siebie, tak aby wypełniały prawie cały ekran.

                     Uwaga: ponowne kliknięcie przycisku Ułóż okna zmienia wielkość okna dokumentu, ale okno Szukaj pozostaje bez zmian. Jeśli chcesz powiększyć lub zmniejszyć okno Szukaj, przeciągnij róg lub krawędź okna, w ten sam sposób jak robi się to z oknami systemowymi.

                     Wyszukiwanie i zastępowanie tekstu w plikach PDF

                     Znajdź i zastąp tekst w pliku PDF

                     Pasek narzędziowy Znajdź przeszukuje otwarty w danej chwili plik PDF. Można wybiórczo zastępować wyszukiwany termin tekstem alternatywnym. W danej chwili można zamienić jedną instancję tekstu. Nie można wprowadzić zmiany ogólnej w całym dokumencie PDF lub w wielu dokumentach PDF.

                     Wybierz polecenie Edycja > Znajdź (Ctrl/Command+F).Wpisać tekst do wyszukania w pole tekstowe na pasku narzędziowym Znajdź.Aby zamienić tekst, kliknij polecenie Zamień na, by rozwinąć pasek narzędziowy, następnie wpisz tekst zastępujący w polu tekstowym Zamień na.(Opcjonalnie) Kliknij strzałkę obok pola tekstowego i ustaw opcje:Tylko całe wyrazy

                     Znajduje tylko pełne słowa, zgodne z tekstem wpisanym w polu na pasku Znajdź. Na przykład jeżeli szuka się słowa moc, to nie zostaną znalezione słowa pomoc ani mocny.

                     Uwzględniaj wielkość liter

                     Znalezione zostaną tylko słowa o tej samej pisowni wielkich i małych liter. Na przykład jeżeli szuka się słowa Internet, to nie zostaną znalezione słowa internet ani INTERNET.

                     Dołącz zakładki

                     Przeszukiwany jest również tekst w panelu Zakładki.

                     Dołącz komentarze

                     Przeszukiwany jest również tekst komentarzy.

                     Program Acrobat przejdzie do pierwszego wystąpienia wyszukiwanej frazy i podświetli ją.

                     Kliknij opcję Zamień, aby zmienić podświetlony tekst lub kliknij Następny, aby przejść do następnego wystąpienia wyszukiwanego terminu. Możesz również kliknąć opcję Poprzedni, aby wrócić do poprzedniego wystąpienia wyszukiwanego terminu.

                     Znajdowanie tekstu w wielu dokumentach PDF

                     Okno Szukaj umożliwia wyszukiwanie w wielu plikach PDF. Można na przykład przeszukiwać wszystkie pliki PDF znajdujące się w określonym położeniu lub wszystkie pliki w otwartym portfolio PDF. Opcja Zamień na nie jest dostępna w oknie Szukaj.

                     Jeśli dokumenty są zaszyfrowane (a więc zabezpieczone), nie można przeszukiwać ich w ramach przeszukiwania wielu dokumentów. Takie dokumenty należy wcześniej otworzyć i przeszukać pojedynczo.Wyjątek od powyższej zasady stanowią dokumenty zaszyfrowane jako Wydania elektroniczne Adobe, które można przeszukiwać w ramach przeszukiwania wielu dokumentów.

                     Otwórz program Acrobat na pulpicie (nie w przeglądarce WWW).

                     Wykonaj jedną z następujących czynności.
                     • Na pasku narzędziowym Znajdź wpisz tekst do wyszukania, a następnie z menu wyskakującego wybierz polecenie Otwórz pełne wyszukiwanie programu Acrobat.

                     • Wpisz tekst do wyszukania w oknie Szukaj.

                     W oknie Szukaj zaznacz opcję Wszystkie dokumenty PDF w. Wybrać polecenie Szukaj miejsca z wysuwanego menu bezpośrednio pod tą opcją.Wybrać położenie do przeszukania. Może to być położenie na komputerze lokalnym lub w sieci. Kliknąć przycisk OK.Aby określić dodatkowe kryteria wyszukiwania, kliknij Pokaż opcje zaawansowane i wybierz opcje.

                     Podczas wyszukiwania można poruszać się po wynikach, klikając je lub korzystając ze skrótów klawiaturowych, co nie przerywa procesu szukania. Kliknięcie przycisku Zatrzymaj pod paskiem postępu wyszukiwania powoduje anulowanie tego procesu. Wyniki wyszukiwania będą ograniczone do wystąpień znalezionych przed anulowaniem. Kliknięcie tego przycisku nie zamyka okna Szukaj, ani nie czyści listy wyników. Aby wyświetlić więcej wyników, należy uruchomić nowe wyszukiwanie.

                     Przejrzyj i zapisz wyniki wyszukiwania pliku PDF

                     Podgląd wyników wyszukiwania

                     Wyniki wyszukiwania uruchomionego w oknie Szukaj są wyświetlane w kolejności stron i zagnieżdżone pod nazwami przeszukanych dokumentów. Do każdej pozycji dołączony jest krótki fragment kontekstu (jeżeli istnieje) oraz ikona wskazująca typ wystąpienia.

                     Przejdź do konkretnego wystąpienia w wynikach wyszukiwania (tylko pojedyncze pliki PDF)

                     W razie potrzeby rozwiń wyniki wyszukiwania.Następnie zaznacz jedno z wystąpień na liście rezultatów, aby wyświetlić je w pliku PDF.Aby wyświetlić pozostałe wystąpienia, kliknij inne wystąpienie w wynikach.

                     Sortowanie wystąpień w wynikach wyszukiwania

                     Opcję sortowania wybiera się w dolnej części okna Szukaj, w menu Sortuj wg. Opcje sortowania są następujące: Ranking odniesienia, Data modyfikacji, Nazwa pliku i Położenie.

                     Ikony wyświetlane przy wynikach wyszukiwania

                     Ikona obok wystąpień w wynikach wyszukiwania wskazuje obszar, w którym znaleziono dany wynik.Zaznaczenie ikony ma następujący efekt:

                     Ikona dokumentu

                     Uaktywnia dokument w oknie dokumentu. Rozwiń listę, aby wyświetlić poszczególne wyniki wyszukiwania w tym dokumencie.

                     (Ogólne) Ikona Wynik wyszukiwania

                     W pliku PDF przechodzi do tego wystąpienia szukanego terminu, na ogół znalezionego w treści pliku PDF. Dane wystąpienie szukanej frazy zostanie podświetlone w dokumencie.

                     Wynik wyszukiwania dla pliku innego niż PDF lub ikona metadanych []

                     W przypadku plików innych niż PDF powoduje otwarcie pliku. Jeśli plik jest zabezpieczony przed otwieraniem, wyświetlane jest okno dialogowe.

                     Ikona zakładki

                     Otwiera panel Zakładki i podświetla wystąpienia szukanych terminów.

                     Ikona komentarzy

                     Otwiera panel Komentarze i podświetla wystąpienia szukanych terminów.

                     Ikona warstw

                     Może otworzyć się komunikat, że warstwa jest ukryta i pytanie, czy ma zostać zmieniona w widoczną.

                     Ikona załącznika

                     Otwiera plik załączony do przeszukiwanego dokumentu macierzystego PDF. Podświetla wystąpienia szukanych terminów.

                     Zapisywanie wyników wyszukiwania

                     Wyniki wyszukiwania można zapisać w postaci pliku PDF lub CSV. W przypadku pliku wideo zobacz Zapisywanie wyników wyszukiwania w programie Acrobat.

                     Kliknij ikonę  i wybierz opcję Zapisz wyniki w pliku PDF lub Zapisz wyniki w pliku CSV.

                     Zaawansowane opcje wyszukiwania

                     Okno Szukaj wyświetla domyślnie podstawowe opcje wyszukiwania. Aby wyświetlić dodatkowe opcje, kliknij Pokaż więcej opcji u dołu okna. Aby powrócić do podstawowych opcji, kliknij Pokaż mniej opcji u dołu okna.

                     Istnieje możliwość takiej zmiany preferencji, aby w oknie wyszukiwania zawsze pojawiało się więcej opcji. W oknie dialogowym Preferencje w obszarze Kategorie wybierz pozycję Szukaj.

                     Szukaj w

                     Ogranicza wyszukiwanie do bieżącego dokumentu PDF, całości otwartego portfolio PDF (jeśli ma zastosowanie), indeksu albo położenia na komputerze. Jeżeli wybrano przeszukiwanie indeksu, położenia albo portfolio PDF, w sekcji Użyj tych dodatkowych kryteriów pojawią się dodatkowe opcje.

                     Jakiego wyrazu lub wyrażenia chcesz poszukać?

                     Wpisz tekst lub frazę, którą chcesz wyszukać.

                     Zwróć wyniki zawierające

                     Ogranicza wyniki wyszukiwania zgodnie z wybranymi opcjami:

                     Znajdź dokładny wyraz lub wyrażenie

                     Opcja powoduje wyszukanie całego ciągu znaków, przy czym musi być zachowana dokładna kolejność znaków, spacji i wyrazów składowych.

                     Znajdź którykolwiek z wyrazów

                     Opcja powoduje wyszukanie wszystkich wystąpień przynajmniej jednego z podanych wyrazów.Jeśli na przykład zostaną wpisane wyrazy z każdego, wyniki wyszukiwania będą zawierać wszystkie wystąpienia następujących wyrazów i wyrażeń: z, każdego, każdego z lub z każdego.

                     Znajdź wszystkie wyrazy

                     Opcja powoduje wyszukanie wszystkich wystąpień podanych wyrazów, ale niekoniecznie w takiej samej kolejności, w jakiej je wpisano. Jest dostępna tylko przy przeszukiwaniu wielu plików PDF lub plików definicji indeksu.

                     Zapytanie logiczne

                     Umożliwia wykorzystanie operatorów logicznych, które wpisuje się w pole Jakiego wyrazu lub wyrażenia poszukać? wraz ze słowami do wyszukania. Jest dostępna tylko przy przeszukiwaniu wielu plików PDF lub indeksów PDF.

                     Uwaga: podczas przeszukiwania indeksów PDF nie można przeprowadzać wyszukiwania z użyciem wieloznaczników, czyli gdy przeszukuje się indeksy PDF.

                     Użyj tych dodatkowych kryteriów (opcje dla tekstu)

                     Zawiera podstawowe opcje wyszukiwania oraz pięć opcji dodatkowych:

                     Bliskość

                     Wyszukuje przynajmniej dwa słowa, oddzielone liczbą słów nie większą niż zadana w preferencjach wyszukiwania. Opcja dostępna tylko przy wyszukiwaniu w wielu dokumentach lub plikach definicji indeksu, przy czym musi być zaznaczona również opcja Znajdź wszystkie wyrazy.

                     Tematyzacja

                     Opcja powoduje, że są wyszukiwane wyrazy zawierające część (rdzeń) podanego wyrazu.Na przykład wyszukanie frazy rzucanie znajdzie wystąpienia słów rzucaj, rzucany, rzuca czy rzucający.Opcja ta dotyczy pojedynczych słów i fraz w bieżącym pliku PDF, folderze albo indeksie utworzonym w wersji Acrobat 6. 0 lub nowszej wersji. Wieloznaczniki (*,? ) są niedozwolone w wyszukiwaniu tematyzacyjnym. Tematyzacja nie jest dostępna po włączeniu opcji Tylko całe wyrazy lub Uwzględniaj wielkość liter.

                     Przeszukiwany jest również tekst zawarty we wszystkich zakładkach w panelu Zakładki.

                     Przeszukiwany jest tekst we wszystkich komentarzach dodanych do pliku PDF, które wyświetlane są w panelu Komentarze.

                     Dołącz załączniki

                     Przeszukuje pliki załączone do bieżącego pliku PDF lub innych załączonych plików PDF (do dwóch poziomów zagłębienia).

                     Użyj tych dodatkowych kryteriów (opcje dla właściwości dokumentu)

                     Są dostępne tylko przy przeszukiwaniu wielu plików PDF lub indeksów PDF. Można wybierać wiele kombinacji modyfikatorów właściwości i stosować je w wyszukiwaniu. To ustawienie nie ma zastosowania do plików innych niż PDF w obrębie portfolio PDF.

                     Uwaga: aby wyszukiwać wyłącznie na podstawie właściwości dokumentu, można użyć opcji właściwości dokumentu w połączeniu z wyszukiwaniem określonego tekstu.

                     Pole wyboru

                     Stosuje do wyszukiwania kryteria określone w tych trzech powiązanych opcjach. (To pole wyboru jest zaznaczane automatycznie, jeżeli wprowadzi się informacje w jednej z trzech opcji w tej sekcji. Po wprowadzeniu opcji można wyczyścić pole wyboru, co nie spowoduje usunięcia wpisów. Nie będą one po prostu stosowane w wyszukiwaniu).

                     Pierwsze menu (właściwość)

                     Określa właściwość dokumentu, która ma być wyszukiwana. Dostępne opcje to: Data utworzenia, Data modyfikacji, Autor, Tytuł, Temat, Nazwa pliku, Słowa kluczowe, Zakładki, Komentarze, Obrazy JPEG, Metadane XMP oraz Dane obiektu.

                     Drugie menu (modyfikator)

                     Określa poziom wyszukiwania. Jeżeli w pierwszym menu wybrano datę, to w drugim menu dostępne będą opcje: Jest dokładnie, Jest przed, Jest po oraz Nie jest. W przeciwnym razie dostępne będą opcje Zawiera i Nie zawiera.

                     Trzecie pole (wartość lub tekst)

                     Określa poszukiwane informacje. Wpisuje je użytkownik.Jeżeli w pierwszym menu wybrano datę, można kliknąć strzałkę, aby otworzyć kalendarz i wybrać pożądaną datę.

                     Powszechnie stosuje się następujące operatory logiczne:

                     AND (koniunkcja)

                     Umieszczenie tego operatora między dwoma słowami powoduje, że znajdowane będą dokumenty zawierające oba te słowa, w dowolnej kolejności. Na przykład wpisanie wyrażenia paryż AND francja pozwoli zidentyfikować dokumenty zawierające słowa paryż francja . Wyszukiwanie z użyciem AND i bez innych operatorów logicznych daje takie same rezultaty, jak włączenie opcji Wszystkie wyrazy.

                     NOT (negacja)

                     Operator NOT pozwala wykluczyć z przeszukiwania wszystkie dokumenty zawierające jego argument. Na przykład wpisanie wyrażenia NOT kentucky pozwoli znaleźć wszystkie dokumenty, które nie zawierają słowa kentucky . Natomiast wpisanie wyrażenia paryż NOT kentucky pozwoli znaleźć wszystkie dokumenty, zawierające słowo paryż , ale nie słowo kentucky .

                     OR (alternatywa)

                     Umożliwia wyszukanie wszystkich wystąpień dowolnego z terminów. Na przykład, wpisanie wyrażenia email OR e-mail spowoduje wyszukanie wszystkich dokumentów zawierających wyraz email lub e-mail. Wyszukiwanie z użyciem OR i bez innych operatorów logicznych daje takie same rezultaty, jak włączenie opcji Znajdź któryś z wyrazów.

                     ^ (alternatywa rozłączna)

                     Służy do wyszukania wszystkich wystąpień, w których użyto jednego z zadanych terminów, ale nie obu na raz. Na przykład wpisanie wyrażenia kot ^ pies spowoduje wyszukanie wszystkich dokumentów zawierających albo słowo kot, albo słowo pies, z pominięciem dokumentów zawierających oba te słowa: kot i pies.

                     ()

                     Do określania kolejności oceny kryteriów służą nawiasy. Na przykład wpisanie wyrażenia biały AND (wieloryb OR ahab) pozwoli znaleźć wszystkie dokumenty zawierające słowo biały i wieloryb lub biały i ahab . (Procesor zapytań wykonuje kwerendę OR na frazach wieloryb i ahab , a następnie kwerendę AND uzyskanych wyników ze słowem biały).

                     Aby dowiedzieć się więcej o zapytaniach boole’owskich, w tym o ich składni i zasadach stosowania różnych operatorów, można sięgnąć do jednego z wielu poświęconych im źródeł (są one dostępne w różnego rodzaju podręcznikach, a także w Internecie).

                     Przeszukiwanie plików indeksu skatalogowanych plików PDF

                     Gdy użyje się programu Acrobat do zdefiniowania katalogu plików PDF, tworzony jest indeks zawierający ich pełny tekst. Zamiast uruchamiać wyszukiwanie pełno-tekstowe każdego pliku PDF w katalogu z osobna, można przeszukać indeks. W wyniku tego powstaje lista wyników z łączami wystąpień do indeksowanych dokumentów.

                     Przeszukiwanie indeksu PDF jest możliwe pod warunkiem, że program Acrobat uruchomiono jako samodzielną aplikację, a nie z poziomu przeglądarki internetowej.

                     W systemie Mac OS indeksy tworzone w starszych wersjach programu Acrobat nie są zgodne z funkcją wyszukiwania programu Acrobat X. Jeśli w ostatnim czasie dokonano uaktualnienia do nowszej wersji, należy zaktualizować indeks przed wyszukiwaniem w programie Acrobat X.

                     Wybierz polecenie Edycja > Wyszukiwanie zaawansowane.Wpisz tekst do wyszukania, a następnie kliknij pozycję Pokaż więcej opcji u dołu okna wyszukiwania.W polu „Szukaj w” zaznacz opcję Wybierz indeks.Wybierz indeks z listy lub kliknij przycisk Dodaj, aby dodać indeks. Powtórz czynności w razie potrzeby.

                     Aby zapoznać się z danymi pliku dotyczącymi wybranego indeksu, kliknij przycisk Informacje. Aby wykluczyć wybrany indeks z wyszukiwania, zaznacz go i kliknij przycisk Usuń.

                     Kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno dialogowe Wybór indeksu, a następnie wybierz opcję Aktualnie wybrane indeksy z menu Szukaj w.Wykonaj wyszukiwanie w typowy sposób.

                     Zaznaczenie opcji Znajdź tylko całe wyrazy znacznie przyspiesza przeszukiwanie indeksów.

                     Preferencje funkcji wyszukiwania

                     W oknie dialogowym Preferencje w obszarze Kategorie wybierz pozycję Szukaj.

                     Ignoruj szerokość znaków azjatyckich

                     Opcja Ignoruj szerokość azjatyckich znaków powoduje wyszukiwanie w tekście znaków azjatyckich o szerokość pełnej i połówkowej.

                     Ignoruj znaki diakrytyczne i akcentowe

                     Wyniki wyszukiwanie nie są ograniczane jakimikolwiek znakami. Na przykład wpisanie wyrazu cafe powoduje odnalezienie wyrazów cafe i café. Podobnie wpisanie café powoduje odnalezienie obu wersji tego wyrazu. Jeśli opcja ta nie jest zaznaczona, to wpisanie wyrazu cafe nie spowoduje znalezienia wyrazu café i odwrotnie.

                     Zawsze pokazuj więcej opcji w wyszukiwaniu zaawansowanym

                     Poza opcjami dodatkowymi wyświetla także dodatkowe opcje dostępne w oknie wyszukiwania.

                     Pokaż tytuł dokumentu w wynikach wyszukiwania

                     Wyświetla tytuły dokumentów w wynikach wyszukiwania. Jeśli dokument nie ma tytułu, wyświetlana jest nazwa pliku. Po usunięciu zaznaczenia tej opcji w wynikach wyszukiwania wyświetlane są nazwy plików.

                     Maksymalna liczba dokumentów podana w wynikach

                     Ogranicza wyniki wyszukiwania w oknie PDF Szukaj do określonej liczby dokumentów. Ustawienie domyślne wynosi 500, ale można określić dowolną liczbę między 1 i 10 000.

                     Zakres wyrazów dla wyszukiwania typu Bliskość

                     Ogranicza wyniki wyszukiwania do takich, w których liczba wyrazów pomiędzy podanymi wyrazami nie jest większa od podanej wartości. Dopuszczalne wartości mieszczą się w przedziale od 1 do 10 000.

                     Włącz szybkie wyszukiwanie

                     Generuje bufor informacji z dowolnego pliku PDF podlegającego przeszukiwaniu.Bufor taki zmniejsza czas następnego przeszukiwania tego pliku PDF.

                     Maksymalny rozmiar bufora

                     Ogranicza tymczasowy bufor informacji wyszukiwania dla opcji Szybkie wyszukiwanie do podanego rozmiaru (od 5 MB do 100 000 MB). Ustawienie domyślne to 100.

                     Wyczyść zawartość bufora

                     Opcja Wyczyść zawartość bufora powoduje usunięcie całej zawartości bufora szybkiego wyszukiwania.

  Podręcznik Profesjonalne wyniki D Link Connected

  Bezpośredni link do pobrania Podręcznik Profesjonalne wyniki D Link Connected

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Podręcznik Profesjonalne wyniki D Link Connected