Procedura instalacji Haier Hlh15bb

Aby zainstalować Haier HLH15BB, należy wykonać następujące czynności:

Ostatnia aktualizacja: Procedura instalacji Haier Hlh15bb

Fotowoltaika długo pozostawała egzotycznym dziwactwem – była droga i totalnie nieopłacalna. O ile kolektory słoneczne własnej roboty miałem już w 2013 roku, to nie sądziłem wtedy, że fotowoltaika kiedykolwiek zagości na moim dachu. A jednak stało się.

W latach 2019-2021 korzystne zasady rozliczeń oddawanej do sieci nadprodukcji prądu oraz hojne dopłaty spowodowały pierwszy fotowoltaiczny boom w Polsce, wręcz trochę zbyt radosny. Od 2022 roku na nowych zasadach rozliczeń jest już inaczej – choć niekoniecznie gorzej. Fotowoltaika cały czas rokuje jako dobra inwestycja – albo przynajmniej ostatnia deska ratunku w obliczu gwałtownie rosnących cen prądu. No i wrócił nowy, podkręcony program Mój prąd.

Zobacz, jak to wszystko krok po kroku wygląda – od pierwszej myśli "a może... " do pierwszych kilowatogodzin własnego prądu. Piszę z perspektywy osoby, która zbudowała instalację fotowoltaiczną własnoręcznie od podstaw – to pozwala zaoszczędzić duuużo pieniędzy (w zamian za trochę czasu i pracy fizycznej) i niemało ludzi wybiera tę drogę, więc w internecie są dokładne wytyczne wykonawcze oraz wsparcie.

Spis treści

 • 1 Jedziemy
  • 1. 1 Oszacuj potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej
  • 1. 2 Znajdź miejsce dla instalacji fotowoltaicznej
  • 1. 3 Poszukaj sprzętu
  • 1. 4 Poszukaj wykonawcy
  • 1. 5 Zrób to sam!
  • 1. 6 Zgłoszenie do zakładu energetycznego
  • 1. 7 Pierwsze uruchomienie
  • 1. 8 Dotacja z programu "Mój prąd"
  • 1. 9 Zwrot z ulgi termomodernizacyjnej
  • 1. 10 Szczęśliwe zakończenie – a raczej początek
 • 2 Mity i nieporozumienia
  • 2. 1 Czy fotowoltaika na pewno każdemu się opłaci?
  • 2. 2 Czy fotowoltaiki któregoś dnia nie opodatkują?
  • 2. 3 Czy fotowoltaika ściąga pioruny?
  • 2. 4 Czy fotowoltaika może spowodować pożar?
  • 2. 5 Czy trzeba wymieniać starą instalację elektryczną?
  • 2. 6 Czy fotowoltaika musi być taka brzydka?
  • 2. 7 He he, eternit XXI wieku, poczekajcie na rachunek za utylizację!

Jedziemy

Instalację fotowoltaiczną można zbudować systemem gospodarczym. Większość prac może wykonać zwykły śmiertelnik z podstawowym pojęciem o elektryce i zasadach wykonawstwa instalacji PV (nie wszystko jest oczywiste) ale przydaje się też nieco wiedzy nazwijmy to budowlanej, aby bezpiecznie umiejscowić instalację.

Jeśli wolisz mieć zrobione na gotowo – również znajdziesz zatrzęsienie ofert instalacji "pod klucz". Będzie to jednak odpowiednio więcej kosztowało. Sam pewnie wiesz najlepiej, co wolisz oszczędzić: czas czy pieniądze.

Warto zauważyć, że działa tutaj "magia vatowska": na fotowoltaikę kupioną wraz z montażem przysługuje niższy VAT – 8%. Na ten sam sprzęt bez montażu – VAT 23%. Mimo to wykonując instalację PV samodzielnie można oszczędzić znaczne kwoty rzędu 30% i więcej kwoty jaką inkasuje firma – lub w podobnej cenie wykorzystać lepsze podzespoły, szczególnie zabezpieczenia elektryczne, na których firmy potrafią przycinać stosując chińszczyznę. Ale coś za coś: trzeba mieć pojęcie, co się robi, bo ta dziedzina druciarstwa nie wybacza. Na szczęście zdobycie wiedzy kosztuje głównie czas spędzony na wertowaniu internetu – wiedza jest dostępna za darmo.

Jeżeli o formalności chodzi – instalacja fotowoltaiczna o mocy do 50kW nie wymaga żadnych pozwoleń.

Oszacuj potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej

Sprawdź, ile prądu zużywasz w ciągu roku. Załóżmy, że z rachunku wynika 3000kWh rocznie. Najprostszy szacunek mówi, że 1kWp instalacji PV daje w Polsce rocznie 1000kWh prądu. Potrzebujesz więc ok. 3kWp fotowoltaiki.

Można tę liczbę traktować jako luźną wskazówkę. Obecnie, gdy energetyka płaci pieniędzmi za oddawany do sieci prąd (a nie jak wcześniej: oddaje barterem prąd w zimie), nie trzeba się wstrzeliwać dokładnie z wielkością instalacji w zużycie. Można od razu rozmyślnie zbudować za dużą instalację (i zarabiać odsprzedając znaczny nadmiar prądu) – a można też zacząć od instalacji mniejszej (i ją z czasem rozbudować lub na tym poprzestać).

Zatem:

 • Dobrze wziąć pod uwagę wzrost zużycia prądu w przyszłości (na pewno nastąpi), ale też nie ma problemu, aby zacząć od mniejszej instalacji jeśli na więcej chwilowo nie masz środków lub nie jesteś w pełni przekonany.
 • Jeszcze lepiej jest od razu przewidzieć scenariusz rozbudowy instalacji: np. teraz zbudować instalację o wielkości mniej więcej odpowiadającej obecnemu zużyciu, ale inwerter kupić np. dwa razy większy. Zapłacisz więcej, ale wyjdzie taniej i łatwiej niż późniejsza wymiana inwertera na większy przy rozbudowie. Większość inwerterów ma dwa niezależne obwody fotowoltaiki. Teraz możesz wrzucić jeden zestaw paneli na jeden obwód, po czym za parę lat dorzucić więcej na drugi obwód – i mogą to być panele zupełnie inne (uwierz, trudno dokupić identyczny model już 2-3 lata później a łączenie różnych paneli, choć ogólnie możliwe, to może nieco ucinać ich osiągi).

Znajdź miejsce dla instalacji fotowoltaicznej

Jeden kilowat fotowoltaiki zajmuje ok. 5 mkw. powierzchni. Będziesz potrzebować zwykle kilku(nastu) metrów kwadratowych niezacienionego dachu, kawałka gruntu lub... ściany.

Roczna produkcja energii z fotowoltaiki zależy łącznie od kilku czynników:

 • w którą stronę świata i pod jakim kątem zainstalujesz panele (a to zależy od tego, jakie masz warunki na budynku/podwórku)
 • czy nic nie będzie ich zacieniało, przynajmniej w godzinach największego nasłonecznienia 10-16.
 • czy twoja lokalna sieć energetyczna zawsze będzie odbierać prąd, czy też będą z tym jakieś ekscesy
 • Parę lat temu wszyscy byli zafiksowani na idealne ustawienie na południe, kąt 30 stopni. Tylko że

 • mało kto ma dach idealnie na południe i pod takim kątem,
 • gdy wiele osób w okolicy ustawiło swoje instalacje w taki sam sposób i wszyscy zaczęli ostro produkować prąd w słoneczne południe to nie wytrzymywała tego lokalna sieć i instalacje się wyłączały.
 • Dlatego lepiej jest instalować fotowoltaikę w układzie wschód-zachód lub nawet w pionie na ścianie, bo to co prawda obniża roczną produkcję, ale rozkłada ją na godziny "pozaszczytowe" i zwiększa szanse na pomyślne wypchnięcie tego prądu do sieci (a że panele są już dziś względnie tanie, to ubytek produkcji można opłacalnie zrekompensować dołożeniem paneli, o ile miejsce pozwala).

  Roczny uzysk energii z fotowoltaiki w Polsce zależnie od kąta nachylenia paneli i kierunku świata. 100% oznacza maksymalną wydajność.

  Panele w układzie wschód zachód mniej rzucają się w oczy (mniejsze pochylenie), zajmują mniej miejsca, są odporniejsze na wiatr, dzięki czemu wymagają mniej balastu. Roczna produkcja prądu jest mniejsza od instalacji skierowanej na południe o ok. 20% – ale to nie znaczy, że 20% mniej zarobisz (patrz powyżej: dwa pozostałe czynniki wpływające na ilość produkowanego prądu).

  Na ilustracji: dach dwuspadowy może być gotowym miejscem do montażu fotowoltaiki w układzie wschód-zachód, o ile tylko żadna z połaci nie jest skierowana za bardzo na północ.

  Fotowoltaika na ścianie wyprodukuje o 30-40% prądu mniej niż ustawiona idealnie na południe pod idealnym kątem, ale jeśli nie ma lepszego miejsca to jest to całkiem niezły pomysł – i w dodatku jeden z najbardziej estetycznych. Panele są dziś na tyle tanie, że nie trzeba żyłować z nich maksymalnej efektywności za wszelką cenę.

  Do sprawy braku cienia trzeba podejść ultrapedantycznie. Cień nawet jednej gałązki drzewa (jednej anteny albo jednego komina) regularnie padający choćby na jeden z paneli w godzinach 10-16 dramatycznie pogorszy osiągi całej instalacji.

  Dlatego sprawdź dokładnie:

 • czy nie masz lub nie planujesz mieć (ty albo sąsiad) drzew, które za kilka lat mogą rzucać cień
 • czy za płotem ktoś nie zbuduje czegoś wysokiego, co mogłoby rzucać cień
 • czy na dachu nie masz komina, anteny, lukarny lub czegoś innego wystającego, co teraz rzuca cień na miejsce planowanej instalacji albo tym bardziej będzie go rzucać wczesną wiosną i jesienią (obiekt o wysokość 1 metra w marcu/wrześniu da cień o długości 4 metrów a zimą nawet 6 metrów, ale zimą słońca jest na tyle mało, że od biedy można te zimowe cienie zignorować)
 • Zły przykład w reklamie Ikei. Po pierwsze prawy dolny róg dachu jest zacieniony gałęzią drzewa. Nawet taki niepozorny cień, przy niewłaściwym dla tej sytuacji układzie połączeń paneli, może zbić produkcję prądu niemal do zera. Po drugie lukarna będzie rzucać cień na prawą połać paneli. Na bazie tak spartaczonych instalacji powstaną miejskie legendy: "ło panie, ten prąd ze słońca to lipa, jakiś taki słaby – miały być zerowe rachunki a dalej płacę ponad połowę"

  Cień padający okresowo na część instalacji nie jest czymś, co by uniemożliwiało jej montaż. Ale trzeba o nim wiedzieć na etapie planowania, żeby

 • albo go zlikwidować (przenieść antenę? skrócić komin? przyciąć drzewo? ),
 • albo od niego uciec, jeśli jest dokąd,
 • albo przez właściwe łączenie paneli mocno ograniczyć jego zły wpływ.
 • Planując instalację fotowoltaiczną na dachu trzeba wziąć pod uwagę jego nośność, szczególnie na płaskim dachu, gdzie dochodzi niemały balast i w sumie łatwo można przekroczyć tonę dodatkowego ciężaru. Fotowoltaika na dachu skośnym korzysta z konstrukcji nośnej dachu, więc nie dodaje aż tak dużo ciężaru – ale wciąż jeden panel to ~25kg, czyli 10 paneli to 250kg – to nie jest nic.

  Poszukaj sprzętu

  Sprzęt musi być nowy – jeśli chcesz skorzystać z wszelkich ulg i dotacji. Jeśli nie chcesz – też warto iść w nowe. Panele fotowoltaiczne są obecnie na tyle tanie, że nie ma sensu dziadować z używkami w niewiadomym stanie.

  Rynek paneli fotowoltaicznych to przewaga chińszczyzny – ale różnej jakości. Pewnym wyznacznikiem w wyborze marki paneli fotowoltaicznych (z braku lepszych) może być ranking Bloomberga – Tier 1. Firmy tam wymienione można uznać za renomowane w skali świata – co w jakimś stopniu będzie szło w parze z jakością. Mniej znane marki mogą być nieco gorsze a różnica wyjdzie po czasie.

  U siebie na dachu mam:

 • MaySun z 2019 – wówczas najtańsze, działają, nie widać po nich zmęczenia.
 • Tani JaSolar dosztukowany do MaySun (bo 2 lata później już ich nie szło dostać) – wydaje się najgorzej wykonany, ramka kiepsko sklejona ze szkłem, robi się luz.
 • QCells z 2020 – nie widać żadnych oznak zużycia, pracują poprawnie.
 • Longi z 2022 – bo pasowały wymiarami do reszty i były dostępne niedaleko.
 • Wybór paneli to jest pewna loteria: parametry katalogowe są raczej dość dobrze kontrolowane, jakość wykonania można obejrzeć naocznie, ale jak się dany panel zachowa po czasie, czy materiały/wykonanie nie okażą się nadmiernie podatne na ząb czasu – to wyjdzie dopiero z biegiem lat. Opinie ludzi będą tu raczej mało wartościowe: dany model panelu jest sprzedawany parę lat, po czym wchodzą inne. Jakość wykonania poprzednich modeli z tej samej firmy nie musi determinować jakości nowych.

  Panele mają różne moce, stąd różnice w cenie "za sztukę panelu" mogą być ogromne, ale mylące. Dla sprawdzenia, które panele są najbardziej opłacalne, warto porównywać cenę za 1W mocy – podzielić cenę [zł/panel] przez moc [W].

  Istnieją też polscy producenci paneli fotowoltaicznych (może to niejedyni, ale tych znam w momencie pisania tego tekstu):

 • Bruk-Bet
 • Selfa
 • Raczej nie są konkurencyjni cenowo względem chińszczyzny, natomiast kupując ich produkty wspierasz polską gospodarkę i masz większe szanse na dochodzenie jakiejkolwiek gwarancji, bo firma jest na miejscu. Owszem, panele chińskie w razie defektu też dasz radę wymienić u sprzedawcy, o ile nie był sezonowy i wciąż działa.

  Poszukaj wykonawcy

  Zamiast samemu zagłębiać się w techniczne detale, można pozostać ignorantem z wyboru i po prostu znaleźć wykonawcę instalacji pod klucz, który swoje zabawki przywiezie i zamontuje. Zazwyczaj cała akcja trwa 1-2 dni, ale i kosztuje odpowiednio.

  Jak wybrać tego dobrego? To poniekąd loteria. Fotowoltaika przeżywa rozkwit, więc wchodzą w ten biznes nie tylko fachowcy, ale i wykonawcy z łapanki. Niestety kryterium "u szwagra montowali, szwagier poleca" nie musi dobrze zadziałać, bo ew. błędy w montażu instalacji mogą wyjść z czasem albo nawet ktoś mniej kumaty nigdy nie zauważy, że coś zostało skopane (np. instalacja będzie działać, ale przez nieuwzględnione zacienienie będzie miała kiepskie osiągi).

  Jakąś wskazówką może być wielkość firmy:

 • Te istniejące dłużej i działające na większą skalę pewnie nie są na topie listy "najtańsze" w OLX, ale skoro istnieją i się rozwijają, to pewnie trzymają sensowną jakość pracy (chociaż to też nie jest złota zasada).
 • Ekipa złożona z trzech typa w podrdzewiałym Dukacie pewnie będzie tania, ale niekoniecznie najfachowsza (ale być może). Próg wejścia do składania działających instalacji jest stosunkowo niski – schody zaczynają się w detalach, które potem mają wpływ na bezpieczeństwo i trwałość.
 • Dobrym wskaźnikiem jakości pracy monterów fotowoltaiki jest sposób obchodzenia się z panelami. A powinno się z nimi obchodzić jak ze szkłem: transportować w pozycji pionowej, nie rzucać, nie deptać. Zatem jeśli podjeżdża ekipa Dukatem a tam na pace chaotycznie wrzucone panele wymieszane z pozostałym sprzętem – to nie jest dobra ekipa.

  Zrób to sam!

  (w przygotowaniu)

  Zgłoszenie do zakładu energetycznego

  Instalacja fotowoltaiczna jest gotowa do uruchomienia. Tu jest ten moment, kiedy będzie potrzebny fachowiec – elektryk z uprawnieniami, który podpisze się pod zgłoszeniem instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego. Całą instalację wykonać może totalny laik bez papierów (o ile posiądzie stosowną wiedzę) – osoba podpisująca się pod zgłoszeniem bierze odpowiedzialność za poprawne i bezpieczne wykonanie całości.

  Proces zgłoszenia jest już maksymalnie uproszczony względem tego, co było jeszcze parę lat temu. Nie są wymagane już niemal żadne dokumenty, nawet nie ma już obowiązku rysowania schematu instalacji (przynajmniej w Tauronie).

  Zgłoszenia fotowoltaiki dokonujesz na stronie internetowej twojego dystrybutora prądu:

 • podajesz markę, model i liczbę zainstalowanych paneli fotowoltaicznych
 • oraz model inwertera – jeśli jest typowy (widnieje w wykazie) to nie będzie trzeba załączać żadnych papierów
 • oraz dane magazynu energii, jeśli został zainstalowany
 • i jeszcze kwit od elektryka potwierdzający poprawny montaż instalacji.
 • I to wszystko. Wysyłasz zgłoszenie, czekasz zwykle od jednego do kilku dni (różnie to może wyglądać w różnych firmach energetycznych, zależnie od natężenia zgłoszeń w danym czasie). Następnym krokiem będzie albo wymiana licznika (skontaktuje się monter), albo jego zdalne przeprogramowanie.

  Po wymianie licznika lub otrzymaniu informacji że ten obecny został przeprogramowany) możesz uruchomić instalację. Po jakimś czasie powinieneś otrzymać listownie trochę papierów od energetyki (jakieś nowe umowy + potwierdzenie że zostałeś prosumentem – potrzebne do wniosku o dotację z programu Mój prąd).

  Praktycznie nie ma ryzyka, że zakład energetyczny odmówi przyłączenia (póki mocą fotowoltaiki nie przekroczysz mocy umownej swojego przyłącza). Mają ustawowy obowiązek przyłączyć każdego chętnego. Ale już jakość pracy instalacji nie jest gwarantowana – w rejonach z gorszą siecią a dużym zagęszczeniem fotowoltaiki instalacje mogą się wyłączać w najbardziej słonecznych godzinach dnia. Masz wtedy prawo naciskać na energetykę, by problem usunęła, ale jest to żmudne i nie zawsze od razu da efekt jeśli okoliczna sieć wymaga grubszej modernizacji. Dlatego lepiej temu zapobiegać już na etapie projektowania (wspomniane wcześniej: panele w układzie wschód-zachód, magazyn energii/ciepła).

  Pierwsze uruchomienie

  Dopiero po wymianie/przeprogramowaniu licznika, gdy energetyka da znać – można uruchomić instalację fotowoltaiczną. Wcześniejsze uruchomienie (poza może krótkotrwałymi testami) może się skończyć nieprzyjemnie: pchanie prądu do sieci bez pozwolenia jest obarczone karami umownymi. Lepiej te kilka dni wytrzymać.

  Dotacja z programu "Mój prąd"

  Kolejne edycje programu Mój prąd mają coraz to inne zasady. Obecna piąta edycja na rok 2023 oferuje:

 • do 7000zł na instalację fotowoltaiczną
 • do 1600zł na magazyn energii elektrycznej
 • do 5000zł na magazyn energii cieplnej
 • Podstawowe informacje spisałem w osobnym artykule. Jest to bodaj najprostszy program dotacji, grzechem byłoby z niego nie skorzystać.

  Zwrot z ulgi termomodernizacyjnej

  Niezależnie od wszelkich dotacji, fotowoltaikę można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej co daje dodatkowe 17% rabatu od kosztu inwestycji (pozostałego po odjęciu dotacji z programu "Mój prąd", jeśli z niego skorzystasz). Przykładowo:

 • instalacja kosztowała np. 20 tys. zł
 • dotacja z programu "Mój prąd" to 7 tys. zł (na same panele i inwerter; z magazynem energii to nawet 23 tys. zł)
 • zatem do ulgi termomodernizacyjnej nadal można zaliczyć 20 - 7 = 14 tys. zł i dostać z powrotem ok. 2500zł.
 • Szczęśliwe zakończenie – a raczej początek

  Jak wygląda życie z instalacją fotowoltaiczną?

 • Na co dzień instalacja fotowoltaiczna nie wymaga żadnego doglądania (wyjątkiem może być kaprys odśnieżenia paneli zimą – myć ich ani nijak konserwować nie trzeba). Normalnie masz prąd w gniazdkach jak dotąd, tylko że teraz w dużej części pochodzi on z twojego własnego źródła.
 • Prąd produkowany przez twoją instalację najpierw zasila budynek a dopiero nadmiary wysyłane są do sieci. Kiedy fotowoltaika nie pracuje (noc) lub pracuje za mało (deszcz, chmury) – pobierasz prąd z sieci.
 • Żeby nie było rozczarowania: jeśli elektrownia wyłączy prąd – fotowoltaika też przestaje pracować i nie masz prądu nawet w środku słonecznego dnia. Bez sieci potrafi pracować instalacja hybrydowa: z odpowiednim inwerterem i chociaż niewielkim magazynem energii.
 • Przesył prądu w obie strony jest rejestrowany przez licznik i na koniec okresu rozliczeniowego zakład energetyczny bilansuje jedno z drugim: nalicza opłatę za prąd pobrany a płaci tobie za prąd odebrany. Wtedy albo otrzymasz wypłatę od energetyki za nadmiar oddanego prądu, albo będzie trzeba coś dopłacić jeśli pobrałeś prądu za kwotę większą niż wartość prądu oddanego do sieci.
 • Nadal płacisz wszelkie opłaty stałe, tj. ok. 20-25zł/m-c (utrzymanie sieci kosztuje), chyba że wplątałeś się w oferty specjalne z opłatą handlową – wtedy możesz płacić ekstra nawet ~50-100zł co miesiąc nawet nie zużywając w ogóle prądu z sieci.
 • I tak to ma działać przez następne co najmniej 20-25 lat – na tyle jest określana techniczna trwałość fotowoltaiki, zweryfikowana w Europie Zachodniej, gdzie pierwsze instalacje faktycznie tyle przepracowały, a trwałość sprzętu dziś powinna być podobna lub lepsza.
 • Patrząc na obecne ceny prądu oraz uwzględniając dotacje i ulgi, czas po jakim instalacja na siebie zarobi to obecnie ok. 5 lat. Każdy kolejny dzień ponad to stanowi już twój czysty zysk.
 • Mity i nieporozumienia

  Czy fotowoltaika na pewno każdemu się opłaci?

  Nie można powiedzieć, żeby fotowoltaika była inwestycją bez żadnego ryzyka (są takie w ogóle? ), ale ryzyka te są znane i można je minimalizować, zaś korzyści rysują się interesująco.

 • Wiadomo, ile średniorocznie jest godzin słonecznych w Polsce – więc jest pewne, że poprawnie wykonana instalacja wyprodukuje tyle a tyle energii. Z każdego 1kW mocy nominalnej roczna produkcja energii to ~1000kWh +/- 10%, może ciut więcej na południu Polski. O ile nie zostaną popełnione błędy typu zacienienie a sieć chętnie wszystko przyjmie – roczna produkcja jest plus minus gwarantowana.
 • Obecne zasady odsprzedaży prądu do sieci zakładają rozliczenie pieniężne, które jest teraz bardzo korzystne: sprzedajesz prąd po cenach bliskich komercyjnym – obecnie kilka razy drożej niż prąd, który kupujesz od energetyki (chroniony przed podwyżkami przez państwo m. in. przez taryfy dla gospodarstw domowych). Oczywiście nie zawsze tak będzie. Obecny system rozliczeń (standard ogólnoeuropejski) zmierza do maksymalnej elastyczności. Teraz energetyka płaci tobie za prąd wg średniej ceny miesięcznej, ale za parę lat będą to średnie dobowe a może nawet ceny godzinowe. Co oznacza, że teraz twoja prosta instalacja zarobi niezły pieniądz, ale już za kilka lat może być konieczny magazyn energii, aby tak żonglować produkcją i poborem prądu, by osiągać maksymalny zysk (bo w słoneczne południe energia będzie taniutka z racji nadmiaru).
 • Zawsze pozostają ryzyka losowe: awarie sprzętu albo katastrofalne gradobicia – jednak o wiele większe są szanse, że kosztownie popsuje ci się codziennie używany samochód niż poprawnie wykonana fotowoltaika.

  Czy fotowoltaiki któregoś dnia nie opodatkują?

  Nic na to nie wskazuje. I to nie tylko patrząc na polskie podwórko, ale także w innych krajach produkcja prądu z OZE na własne potrzeby gospodarstw domowych oraz oddawanie nadprodukcji do sieci nie są opodatkowane, bo państwom zależy, aby to się rozwijało.

  Czy fotowoltaika ściąga pioruny?

  Nie, fotowoltaika sama w sobie nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna. Gdyby tak było, niemiecki związek ubezpieczycieli z pewnością już by o tym wiedział.

 • Kiedy wieszasz fotowoltaikę na skośnym dachu, zazwyczaj jest ona zlicowana z jego płaszczyzną i nie wystaje ponad kalenicę. Nic się tu nie zmienia w kwestii bezpieczeństwa odgromowego.
 • Jeśli postawisz instalację fotowoltaiczną na płaskim dachu i stanie się ona najwyższym punktem budynku – wtedy tak, ryzyko uderzenia pioruna wzrasta. Ale i tak decydujący głos mają tu m. wysokość budynku i jego sąsiedztwo. Ryzyko jest większe na odosobnionych budynkach wiejskich stojących w szczerym polu niż w szeregowej zabudowie na przedmieściach.
 • Czy fotowoltaika może spowodować pożar?

  Tak – to urządzenie elektryczne, które może się stać niebezpieczne przez błędy w montażu i brak należytych zabezpieczeń. Nawet tak prozaiczna sprawa jak zaciskanie wtyczek przy panelach na chama kombinerkami zamiast właściwymi narzędziami może się zemścić utratą dachu nad głową.

  Miałem farta – zaciskana kombinerkami wtyczka tylko "nieznacznie" się nagrzała i zmiękła.

  Instalacja fotowoltaiczna działa na prądzie stałym (DC), w grę wchodzą wysokie napięcia i/lub natężenia. To wszystko razem sprawia, że źle wykonana fotowoltaika jest potencjalnie znacznie groźniejsza niż zwykła domowa instalacja elektryczna prądu przemiennego (AC).

  Czy trzeba wymieniać starą instalację elektryczną?

  Jeśli masz w ścianach cienkie aluminiowe przewody a tablica bezpieczników pamięta czasy wczesnego Jaruzelskiego – trzeba poczynić choć częściowy remont. Instalacja fotowoltaiczna kilka(naście) godzin na dobę będzie przesyłać znaczne moce (w porównaniu z dotychczasową sytuacją). Zatem wszystko po drodze tego przesyłu musi być w stanie to wytrzymać. Inaczej inwerter zacznie się wyłączać.

  Zazwyczaj na trasie licznik–inwerter kładzie się nowe porządne osobne okablowanie i stosowne zabezpieczenia. Reszta instalacji, która nie będzie dodatkowo obciążona, nie wymaga żadnych zmian (choć jest to dobra okazja do wymiany starych rupieci).

  Czy fotowoltaika musi być taka brzydka?

  Jednym wygląd paneli fotowoltaicznych na dachu się podoba – innych mierzi. Dlatego wymyślono różne warianty paneli:

 • ze srebrną ramą a białym "podkładem"
 • z czarną ramą a białym "podkładem"
 • całe czarne (all-black).
 • Jeśli i to ci się nie podoba – fotowoltaika nie jest dla ciebie (:

  He he, eternit XXI wieku, poczekajcie na rachunek za utylizację!

  Porównanie fotowoltaiki do eternitu to najczęściej trolling, choć jest w tym cień uzasadnionej obawy o to, jak będzie wyglądała (i co najgorsze: ile może kosztować) utylizacja zużytych paneli za x lat. Czy nie zeżre z nawiązką dzisiejszych oszczędności? Tego nikt nie wie, dzisiejsi handlowcy mogą już być wtedy na emeryturze, monterzy ani tym bardziej producenci z Chin nie przyjmą złomu z powrotem.

  Jaki powstanie system utylizacji i najlepiej recyklingu fotowoltaiki – jeszcze nie wiemy, bo jeszcze nigdzie nie powstał (co najwyżej raczkuje). To jest generalny problem naszej cywilizacji w większości dziedzin: więcej o recyklingu gadamy niż faktycznie robimy. Fotowoltaika nie jest tu wyjątkiem.

  Trzeba zauważyć podstawową różnicę między eternitem a fotowoltaiką: eternit szkodzi przez samo leżenie na dachu, podwórku albo w szopie – fotowoltaika nie. Zużyte panele fotowoltaiczne to szkło, krzem, aluminium i to w zasadzie tyle. Substancje nieszkodliwe. Dlatego osobiście mam plan: w najgorszym razie schowam zużyte panele do szopy i niech się potomni martwią.

  Instrukcja obsługi routera SaGeMCOM WiFi

  1. Wprowadzenie

  To [email chroniony] 3686 Cable Gateway to Embedded Media Terminal Adapter (EMTA), który jest zgodny z CableLabs DOCSIS 3. 0 i PacketCable 1. 5. Zapewnia szybki dostęp do Internetu, a także niedrogie, wysokiej jakości usługi głosowe i faksowe/modemowe dla abonentów mieszkaniowych, komercyjnych i edukacyjnych w sieciach publicznych i prywatnych za pośrednictwem istniejącej infrastruktury CATV. [email chroniony] 3686 oferuje szybką łączność LAN z 4 portami Gigabit Ethernet i jednym zintegrowanym punktem dostępowym bezprzewodowej sieci LAN zgodnym ze standardem IEEE 802. 11a/b/g/n. Bezprzewodowy punkt dostępowy działa w paśmie 2. 4 GHz.

  Zawartość opakowania:

  [email chroniony] Bramka T3284u x1
  Kabel Ethernet (RJ45) x1
  Kabel telefoniczny (RJ11) x1
  Skrócona instrukcja obsługi x1
  Zasilacz x1

  2. Połączenie sprzętowe

  1. RJ-11 Linie portu telefonicznego 1 i 2
  2. Złącze Ethernet 10/100/1000 BaseT RJ-45
  3. Przycisk przywracania ustawień fabrycznych
  4. Koncentryczne złącze F RF Wtyczka zasilania
  5. Włącznik zasilania ON/OFF

  3 podłączanie bramki F @ 3284 do komputera

  Procedura instalacji interfejsu Ethernet
  Wykonaj poniższe czynności, aby prawidłowo zainstalować:

  1. Upewnij się, że komputer spełnia wymagania systemowe.
  2. Podłącz kabel koncentryczny do wtyczki ściennej
  3. Podłącz kabel koncentryczny do złącza CABLE na [email chroniony] i przykręć go ręcznie od dołu (nie używaj siły).
   Uwaga: Aby przyspieszyć proces rejestracji [email chroniony], kabel koncentryczny należy podłączyć do bramy przed złączem zasilania. 4. Podłącz kabel Ethernet RJ45 do
  4. Złącze ETHERNET na bramce, drugi koniec podłącz do portu Ethernet 10/100/1000BaseT w komputerze.
  5. Podłącz przewód telefoniczny RJ11 do złącza TEL 1 lub TEL2 modemu kablowego. (Podłącz przewód telefoniczny RJ11 do złącza PSTN w modemie, połącz się z dostawcą usług PSTN. Ten krok dotyczy tylko modelu EMTA z PSTN. )
  6. Podłącz zasilacz do złącza POWER modemu.
  7. Podłącz drugi koniec zasilacza do gniazdka elektrycznego.
  8. Włącz zasilanie [email chroniony] naciskając przycisk ON/OFF na tylnym panelu of [email chroniony]
  9. Bramka kablowa wyszuka właściwy sygnał modemu kablowego w sieci telewizji kablowej i przetworzy wstępną rejestrację. Bramka kablowa jest gotowa do transmisji danych po tym, jak dioda LED „INTERNET” zaświeci się na biało. Bramka jest gotowa do wykonania połączenia telefonicznego po tym, jak dioda „Tell” lub „Te12” zaświeci się na biało.
   Uwaga: Przycisk RESET na tylnym panelu służy wyłącznie do celów konserwacyjnych.

  Ekran kabla koncentrycznego przeznaczony jest do uziemienia w instalacji budynku

  4 Połączenie bezprzewodowe

  Krok 1

  Pod bramą, na etykiecie, zanotuj odniesienie do SSID i hasła bezprzewodowego WPA.

  Krok 2

  • Kliknij „Start”, a następnie: Połączenie sieciowe Połączenie z siecią bezprzewodową

  Krok 3

  W tym nowym oknie wyszukaj wartość SSID i wybierz ją, klikając ją dwukrotnie

  Krok 4

  • Komputer poprosi o hasło Jest to hasło do sieci bezprzewodowej WPA.
   Po dwukrotnym wprowadzeniu hasła naciśnij przycisk „Połączenie”. Konfiguracja WiFi została zakończona is

  5 [email chroniony] Personalizacja

  • Otwórz sesję internetową i wpisz następujący adres: http://192. 1

  Krok 3

  Krok 3

  status Aby poznać stan połączenia twojego of [email chroniony]

  Podstawowy Aby wykonać podstawową konfigurację swojego [email chroniony]

  Zaawansowane Aby wykonać zaawansowaną konfigurację routingu swojego [email chroniony]

  zapora Aby chronić sprzęt LAN przed złośliwymi atakami

  Kontrola rodzicielska Aby bezpiecznie ograniczać i kontrolować korzystanie z Internetu dla swojej rodziny your

  Bezprzewodowy Aby skonfigurować sieć WiFi swojego [email chroniony]

  MTA Aby sprawdzić stan telefonu swojego [email chroniony]

  6 Środki ostrożności i ostrzeżenia

  • Przed podłączeniem i odłączeniem kabli należy zaprzestać używania [email chroniony], a następnie odłącz go od zasilania. Upewnij się, że Twoje ręce są suche podczas pracy.
  • Trzymaj [email chroniony] z dala od źródeł ciepła i ognia, takich jak grzejnik lub a
  • Nie blokuj otworów na [email chroniony] z dowolną rezerwą minimalną przestrzeń 10 cm wokół [email chroniony] do rozpraszania ciepła.
  • Umieść [email chroniony] na stabilnej powierzchni w chłodnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Nie wystawiaj [email chroniony] na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Użyj [email chroniony] na obszarze o temperaturze od 0°C do 40°C. plus/pl/cdn-cgi/l/ochrona-poczty-e-mail" data-cfemail="5b1d1b080f686d636d">[email chroniony] z dala od urządzeń elektronicznych, które wytwarzają silne pola magnetyczne lub elektryczne, takich jak kuchenka mikrofalowa lub a
  • Nie kładź żadnych przedmiotów (takich jak świeca lub pojemnik na wodę) na [email chroniony] Jeśli do urządzenia dostanie się jakikolwiek obcy przedmiot lub płyn, natychmiast zaprzestań korzystania z urządzenia, wyłącz je, odłącz wszystkie podłączone do niego kable, a następnie skontaktuj się z autoryzowanym serwisem
  • Podczas burzy wyłącz zasilanie [email chroniony], a następnie usuń wszystkie podłączone do niego kable, aby zapobiec uszkodzeniu w wyniku uderzenia pioruna.
  • Nie używaj [email chroniony] lub zasilacz (PSU) po upadku lub silnym
  • Nie używaj w dużym zapyleniu lub z dampprzekraczająca 80%.
  • Nie otwieraj ani nie serwisuj [email chroniony] lub W przypadku awarii skontaktuj się z centrum wsparcia.
  • Odłącz zasilacz przed czyszczeniem.
  • To [email chroniony] wytwarza energię o częstotliwości radiowej w paśmie 2. 4 i 5 GHz. Musi być umieszczony w minimalnej odległości 23 cm od jakiegokolwiek pobliskiego
  • Projekt [email chroniony] musi działać na wysokości od 0 do 2000m

  Ostrzeżenia elektryczne

  • Połączenie produktu z sektorem elektrycznym jest typu
  • Zasilacz przeznaczony jest do podłączenia do sieci zasilającej TT lub TN
  • Nie można go podłączyć do schematu instalacji elektrycznej typu IT (zasilanie niezależne od przewodu neutralnego).
  • Projekt [email chroniony] musi być używany wyłącznie z zasilaczem (PSU) dostarczonym w tym samym
  • Zasilacz musi być podłączony do sieci elektrycznej o napięciu znamionowym 110 Vtagoraz w
  • Ochrona przed zwarciami i upływem między fazami, przewodem neutralnym i uziemieniem musi być zapewniona przez instalację elektryczną budynku. Obwód zasilania tego urządzenia musi być wyposażony w zabezpieczenie 16A przed przetężeniem i różnicą
  • Upewnij się, że kabel i wejście AC nie są przecinane, łamane ani zginane kabla DC
  • Wejścia TEL1 i TEL2 umożliwiają podłączenie telefonu Połączenia przewodowe między wejściami TEL1/TEL2 a telefonem nie mogą wychodzić z budynku.

  7 Inne

  Ten symbol na urządzeniu (i dołączonych bateriach) wskazuje, że urządzenie (i wszelkie dołączone baterie) nie powinny być wyrzucane jako zwykłe śmieci domowe. Nie wyrzucaj urządzenia ani baterii jako niesortowanych odpadów komunalnych. Urządzenie (i wszelkie baterie) należy przekazać do certyfikowanego punktu zbiórki w celu recyklingu lub właściwej utylizacji po zakończeniu jego eksploatacji.
  Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat recyklingu urządzenia lub baterii, skontaktuj się z lokalnym urzędem miasta, zakładem utylizacji odpadów domowych lub sklepem, w którym zakupiono to urządzenie. Utylizacja tego urządzenia podlega dyrektywie w sprawie odpadów z urządzeń elektrycznych i elektronicznych (WEEE) Unii Europejskiej. Celem oddzielenia WEEE i baterii od innych odpadów jest zminimalizowanie jakiegokolwiek wpływu na środowisko i zagrożenia zdrowia związanego z obecnością substancji niebezpiecznych.

  Oznaczenie EC potwierdza, że ​​produkt jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy R&TTE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie urządzeń radiowych i telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz wzajemnego potwierdzenia ich zgodności, wraz z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy ErP 2009/125/ CE na wymagania dotyczące ekoprojektu. To oznaczenie potwierdza, że ​​sprzęt jest zgodny w odniesieniu do zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników, kompatybilności elektromagnetycznej sprzętu i prawidłowego wykorzystania widma częstotliwości radiowych oraz zmniejszenia wpływu produktu na środowisko

  Oznaczenie EC potwierdza, że ​​produkt jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy R&TTE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie urządzeń radiowych i telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz wzajemnego potwierdzenia ich zgodności, wraz z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy ErP 2009/125/ CE na wymagania dotyczące ekoprojektu. To oznaczenie potwierdza, że ​​sprzęt jest zgodny w odniesieniu do zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników, kompatybilności elektromagnetycznej sprzętu oraz prawidłowego wykorzystania widma częstotliwości radiowych i redukcji

  wpływ produktu na środowisko

  Oznaczenie EC potwierdza, że ​​produkt jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy R&TTE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie urządzeń radiowych i telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz wzajemnego potwierdzenia ich zgodności, wraz z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy ErP 2009/125/ CE na wymagania dotyczące ekoprojektu. To oznaczenie potwierdza, że ​​sprzęt jest zgodny w odniesieniu do zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników, kompatybilności elektromagnetycznej sprzętu i prawidłowego wykorzystania widma częstotliwości radiowych oraz zmniejszenia wpływu produktu na środowisko

  Oświadczenia Federalnej Komisji Łączności (FCC)

  To urządzenie jest zgodne z częścią 15 przepisów FCC. Działanie podlega następującym dwóm warunkom:

  • To urządzenie nie może powodować szkodliwych zakłóceń i
  • To urządzenie musi akceptować wszelkie odbierane zakłócenia, w tym zakłócenia, które mogą powodować niepożądane

  To urządzenie zostało przetestowane i uznane za zgodne z ograniczeniami dla urządzeń cyfrowych klasy B, zgodnie z częścią 15 przepisów FCC. Limity te mają na celu zapewnienie rozsądnej ochrony przed szkodliwymi zakłóceniami w instalacjach domowych.
  To urządzenie generuje zastosowania i może emitować energię o częstotliwości radiowej, a jeśli nie jest zainstalowane i używane zgodnie z instrukcjami, może powodować szkodliwe zakłócenia w komunikacji radiowej. Nie ma jednak gwarancji, że zakłócenia nie wystąpią w konkretnej instalacji.

  Etykieta

  Oświadczenie o zakłóceniach częstotliwości radiowych

  Uwaga: To urządzenie zostało przetestowane i uznane za zgodne z ograniczeniami dla urządzeń cyfrowych klasy B, zgodnie z częścią 15 przepisów FCC. To urządzenie generuje, wykorzystuje i może emitować energię o częstotliwości radiowej, a jeśli nie zostanie zainstalowane i nie będzie używane zgodnie z instrukcjami, może powodować szkodliwe zakłócenia w komunikacji radiowej. Nie ma jednak gwarancji, że w przypadku określonej instalacji zakłócenia nie wystąpią. Jeśli ten sprzęt powoduje szkodliwe zakłócenia w odbiorze radia lub telewizji, co można stwierdzić, wyłączając i włączając urządzenie, zachęca się użytkownika do podjęcia próby usunięcia zakłóceń za pomocą jednego lub kilku z następujących środków:

  1. Zmień orientację lub przenieś odbiorcę
  2. Zwiększ odległość między sprzętem a
  3. Podłączenie urządzenia do gniazdka w obwodzie innym niż ten, do którego jest podłączony odbiornik
  4. Skontaktuj się ze sprzedawcą lub doświadczonym technikiem radiowym / telewizyjnym w celu uzyskania pomocy.

  Oświadczenie FCC dotyczące narażenia na promieniowanie

  To urządzenie jest zgodne z limitami narażenia na promieniowanie FCC określonymi dla niekontrolowanego środowiska. Ten nadajnik nie może znajdować się w pobliżu ani działać w połączeniu z żadną inną anteną lub nadajnikiem. To urządzenie wytwarza energię o częstotliwości radiowej w paśmie 2. Antena musi być ustawiona tak, aby zachować minimalną odległość 23 cm (0. 75 stopy) od elementu promieniującego do znajdującej się w pobliżu osoby.

  Wszelkie zmiany lub modyfikacje, które nie zostały wyraźnie zatwierdzone przez stronę odpowiedzialną za zgodność, mogą unieważnić prawo użytkownika do korzystania z tego sprzętu.

  Ten nadajnik nie może znajdować się w pobliżu ani działać w połączeniu z żadną inną anteną lub nadajnikiem.

  W przypadku pracy w zakresie częstotliwości 5. 15 ~ 5. 25 GHz / 5. 47 ~ 5. 725 GHz jest ona ograniczona do środowiska wewnętrznego. To urządzenie spełnia wszystkie pozostałe wymagania określone w części 15E, sekcja 15. 407 przepisów FCC.

  Oświadczenie dotyczące narażenia na promieniowanie:

  To urządzenie jest zgodne z limitami narażenia na promieniowanie FCC określonymi dla niekontrolowanego środowiska. To urządzenie powinno być zainstalowane i obsługiwane z minimalną odległością 23 cm między grzejnikiem a ciałem. Instalator kabli w Ameryce Północnej: To przypomnienie ma na celu zwrócenie uwagi na artykuł 820. 93 Krajowego Kodeksu Elektrycznego (sekcja 54 kanadyjskiego Kodeksu Elektrycznego, Część 1), który zawiera wytyczne dotyczące prawidłowego uziemienia, a w szczególności określa, że ​​uziemienie kabla powinno być być podłączony do systemu uziemienia budynku tak blisko punktu wejścia kabla, jak to tylko możliwe.

  FCC Uwaga!

  Wszelkie zmiany lub modyfikacje, które nie zostały wyraźnie zatwierdzone przez stronę odpowiedzialną za zgodność, mogą unieważnić prawo użytkownika do korzystania z tego sprzętu.
  Ten nadajnik nie może znajdować się w pobliżu ani działać w połączeniu z żadną inną anteną lub nadajnikiem.
  W przypadku pracy w zakresie częstotliwości 5. 407 przepisów FCC

  Przeczytaj więcej o tej instrukcji i pobierz PDF:

  Dokumenty / Zasoby

  Referencje

  Przerobienie roweru na elektryczny nie jest skomplikowanym procesem. Stosowanie się do instrukcji obsługi lub naszego poradnika powinno być wystarczające, do poprawnej instalacji wszystkich komponentów wchodzących w skład oferowanych przez nas zestawów do konwersji. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem, a w przypadku problemów do konsultacji np. telefonicznej.

  INSTRUKCJA DO MONTAŻU ZESTAWU 48V 1000W

  KROK 1 – MONTAŻ WYŚWIETLACZA 

  W brązowym kartoniku znajdziemy kompletny wyświetlacz LCD wraz z uchwytem. Przykręcamy wyświetlacz do uchwytu za pomocą 2 śrub mocujących, które znajdują się w opakowaniu (śruby krzyżakowe). Następnie sprawdzamy średnicę kierownicy, ze względu na różnorodność kierownic w opakowaniu znajdziemy gumowe podkładki, które mają nam pomóc dopasować uchwyt do każdego rodzaju kierownic. Zakładamy wyświetlacz na kierownicę, dokręcając od spodu dwoma śrubami krzyżakowymi. Po lewej stronie kierownicy montujemy pilot wyświetlacza.

  KROK 2 – MANETKA GAZU

  W zestawie znajdziemy manetkę kciukową lub manetkę typu twist. Należy ściągnąć z prawej strony kierownicy chwyt rączki kierownicy (gumowy ochraniacz), do pomocy może posłużyć nam mały płaski śrubokręt i środek typu WD-40 (śrubokręt wsuwamy pod rączkę i delikatnie spryskujemy). Następnie montujemy manetkę przed albo za dźwignią, tak aby było nam wygodnie (obydwa sposoby są poprawne).

  KROK 3 – MONTAŻ SENSORA

  W zestawie znajdziemy pomocne narzędzie do demontażu korby. Odkręcamy śrubę mocującą z naszej korby, potrzebny będzie nam klucz 14 mm albo klucz imbusowy nr 8. by zdemontować korbę (film również dostępny na YouTube). W suport wsuwamy metalowy pierścień z czerwonym magnesem, następnie dociskamy czarne koło z magnesami, tak by magnesy były skierowane w naszym kierunku (nie do roweru). Montujemy z powrotem korbę, dokręcając solidnie śruby.  Przerwa miedzy magnesem a czerwonym sensorem powinna być +- 2 mm. Jeśli używasz czarnego sensora wystarczy docisnąć w zęby suportu.

  KROK 4 – MONTAŻ SILNIKA

  W zależności od wybranego zestawu, napęd tył/napęd przód, upewniamy się że z obydwu stron, pomiędzy silnikiem a ramą roweru, znajduje się podkładka. Czasami w przypadku tylnego napędu należy użyć 2 podkładek ze strony wolnobiegu. Wsuwamy koło z silnikiem, używając wskazanych podkładek i dokręcając dwoma śrubami. Klucz 21 mm. Kabel napęd na przód będzie znajdował się po prawej stronie. Należy poprowadzić go razem z kablami wyświetlacza do torby, którą montujemy albo w trójkącie ramy albo pod siedzeniem. W torbie w trójkącie otwór na kable należy wyciąć własnoręcznie.

  KROK 5 – STEROWNIK 

  Okablowanie łączymy zgodnie z kolorami ze sterownikiem w torbie. Upewnijmy się, że kabel od baterii (czerwony i czarny) jest bezpiecznie przypięty.

  KROK 6 – TEST SILNIKA

  • Bateria bagażnikowa: sprawdź czy przycisk główny zasilania (pod baterią, prawa strona) jest włączony.
  • Bateria na ramie: przycisk START znajduje się po lewej stronie, światełko przy włączonej baterii pali się na niebiesko.

  Na pilocie od wyświetlacza włączamy i przytrzymujemy przycisk START przez 3 sekundy. Na wyświetlaczu LCD pojawią się symbole. Używając pilota przesuwamy strzałka do góry lub na dół, biegi (5 biegów: 1-eco, 2-eco2, 3-boost, 4- super boost, 5-power – największe zużycie baterii).

  Jazda optymalna odbywa się na 3 biegu. Aby uzyskać najlepszy efekt prędkości używamy manetki gazu w czasie pedałowania, a gdy decydujemy się na jazdę ekonomiczną, siła napędzająca silnik powinna płynąć z pedałowania.

  ŻYCZYMY PRZYJEMNEJ JAZDY!!!

  Jak widać, przeróbka roweru na elektryczny wykonana przy pomocy poradnika, może być wykonana przez każdego w warunkach domowych. Nie każdy ma jednak czas i ochotę na zajmowanie się serwisowanie swojego roweru, dlatego naszym klientom umożliwiamy także skorzystanie z usługi przerobienia roweru przez nas.

  W razie jakichkolwiek pytań prosimy kontakt mailowy (kontakt@energy-bike. pl) lub telefoniczny 663 795 341. 

   

  Autoryzowane Serwisy Energy Bike

  Jeżeli potrzebujesz pomocy w montażu lub serwisie już zakupionego u nas zestawu do konwersji, możesz skorzystać z pomocy autoryzowanych przez nas serwisów na terenie Polski.

  Bydgoszcz – Rowerowe ABC
  ul. Joachima Lewela 17, 85-669,
  tel. 662 004 567

  Warszawa – Biker Studio
  ul Klaudyny 32, 01-684,
  tel. 690 005 829

  Tychy – Misiarz
  ul. Zwierzyniecka 1, 43-100,
  tel. 32 219 84 62

  Przed wizytą w którymkolwiek serwisie należy skontaktować się z Nami pod numerem telefonu 663 795 341

  W okolicach woj. Wielkopolskiego i Lubuskiego możliwy odbiór i dowóz roweru w cenie.
  Dokonujemy również konwersji na życzenie klienta.

  Procedura instalacji Haier Hlh15bb

  Bezpośredni link do pobrania Procedura instalacji Haier Hlh15bb

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Procedura instalacji Haier Hlh15bb