Instalacja lodówki Frigidaire Cra113pt110 wymaga kilku uwag. Przede wszystkim, wymaga ona instalacji na twardym, równym podłożu. Zaleca się również, aby odległość od ściany z tyłu lodówki wynosiła co najmniej 1 cal, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca dla wymaganego wentylatora. Wymaga również, aby zapewnić dostęp do zasilania elektrycznego. Następnie należy zamontować nóżki, aby zapewnić odpowiednią aerodynamikę. Po wykonaniu tych czynności, można już podłączyć lodówkę do zasilania i uruchomić ją.
Ostatnia aktualizacja: Uwagi dotyczące instalacji Frigidaire Cra113pt110
Rozdział 7. Bezpieczeństwo użytkowania maszyn i innych urządzeń technicznych
Autor: Dariusz Kalwasiński
Spis treści
7. 1. Informacje ogólne
7. 2. Ogólne wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania maszyn i innych urządzeń technicznych
7. Pomieszczenia pracy
7. Instalacje i urządzenia elektryczne
7. 3. Przejścia i dojścia do stanowiska pracy
7. 4. Organizacja stanowiska pracy
7. 5. Instrukcja BHP
7. 6. Elementy sterownicze mające wpływ na bezpieczeństwo
7. 7. Sygnały świetlne i dźwiękowe wpływające na bezpieczeństwo
7. 8. Osłony i urządzenia ochronne
7. 9. Oznakowanie maszyn i innych urządzeń technicznych
7. 10. Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze
7. Wytyczne i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa użytkowania maszyn technologicznych i innych urządzeń technicznych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności
7. Niepełnosprawność układu ruchu
7. Niepełnosprawność wzroku
7. Niepełnosprawność słuchu
7. Niepełnosprawność psychiczna
7. Niepełnosprawność intelektualna
7. Inne rodzaje niepełnosprawności
7. Bibliografia
7. Informacje ogólne
Zagrożenia mechaniczne występujące w procesie użytkowania maszyn stanowią specyficzną grupę zagrożeń ze względu na sposób oddziaływania na pracownika, różnorodność i natychmiastowość następstw oraz rozmiar i konsekwencje tych następstw. Zagrożenia te mogą być powodowane przez elementy wyposażenia stanowiska pracy, z którymi pracownik bezpośrednio lub pośrednio styka się w procesie pracy, a ich skutkiem może być uraz (przecięcie, przekłucie, stłuczenie, odcięcie, uderzenie, zmiażdżenie, złamanie i in. ) lub nawet śmierć pracownika. Do potencjalnych źródeł zagrożeń mechanicznych na stanowisku pracy należy zaliczyć urządzenia techniczne umożliwiające prowadzenie procesu pracy, np. : maszyny, narzędzia, instalacje technologiczne, oprzyrządowanie i ich wyposażenie dodatkowe, urządzenia pomocnicze przeznaczone do składowania materiałów, wyrobów, przyrządów, narzędzi i odpadów, a także inne wyposażenie stanowisk pracy (szafy, stoły, warsztaty, regały, krzesła itp. ). Ponadto źródłami zagrożeń mogą być materiały stosowane w procesie pracy (surowce, półfabrykaty, wyroby gotowe itp. Do źródeł wystąpienia tych zagrożeń [3] należą w szczególności:
- ruchome elementy użytkowanych maszyn, narzędzi i innych urządzeń technicznych (ruchome elementy napędu, głowice, uchwyty oraz miejsca zbiegania się obracających się elementów – koła zębate, koła cierne, koła pasowe, koła łańcuchowe – narzędzia poruszające się ruchem posuwisto-zwrotnym lub obrotowym itp. )
- przemieszczające się elementy maszyn i innych urządzeń technicznych (stoły, suporty, głowice narzędziowe, uchwyty itp. )
- ostre, wystające i chropowate elementy materiałów, maszyn i innych urządzeń technicznych oraz wyposażenia miejsca pracy (elementy konstrukcyjne maszyn, narzędzia, chropowate przedmioty, ostre obrabiane przedmioty, ostre elementy urządzeń pomocniczych itp. )
- spadające elementy (obrabiane przedmioty, głowice, narzędzia, uchwyty, imadła itp. )
- śliskie i nierówne powierzchnie w miejscu pracy powstałe wskutek rozprysku lub rozlania się płynów technologicznych (oleje, płyny chłodzące) czy ubytków w posadzkach będących wynikiem wadliwego wykonawstwa lub zużycia technicznego itp.
- powierzchnie gorące (odpryski wiórów powstałe podczas skrawania czy też powierzchnie maszyn, innych urządzeń technicznych, obrabianych przedmiotów lub instalacji technologicznych itp. )
- wyrzuty obrabianych elementów, narzędzi lub przedmiotów podczas procesu skrawania (wióry lub odpryski z obrabianych przedmiotów, uszkodzone lub pęknięte narzędzia lub przedmioty itp. )
- prowadzenie prac konserwatorskich, remontowych i naprawczych na wysokości lub w zagłębieniach
- ograniczone przestrzenie przy maszynach i innych urządzeniach technicznych, zwłaszcza podczas dojścia do nich lub przejścia obok nich
- wytrysk płynów pod ciśnieniem (układy hydrauliczne).
Zgodnie z art. 217 Kodeksu pracy [4] niedopuszczalne jest wyposażanie stanowisk pracy w ma-szyny i inne urządzenia techniczne, które nie spełniają wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy zawartych w rozporządzeniach ministra gospodarki w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn [7] oraz w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn [8]. Wymaganie to przywołane zostało również w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, gdzie maszyny i inne urządzenia techniczne, zwane dalej „maszynami”, powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, określone w tych przepisach, przez cały okres ich użytkowania [5: § 51. 1]. Maszyny i inne urządzenia techniczne zakupione lub oddane do eksploatacji przed dniem 1 maja 2004 r. powinny były ulec modernizacji (do dnia 1 stycznia 2006 r. ) i spełniać wymagania zawarte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie minimalnych wymagań [7]. Natomiast maszyny i urządzenia techniczne zakupione lub oddane do eksploatacji po 1 maja 2004 r. muszą spełniać wymagania zawarte w rozporządzeniu ministra gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn [8].
Wymagania z zakresu bezpieczeństwa użytkowania maszyn i innych urządzeń technicznych są obligatoryjne do spełnienia przez pracodawcę, niezależnie od tego, czy maszyny te użytkowane są wyłącznie przez osoby pełnosprawne, czy też przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Pomoc programu WAPRO Mag | |
Uwagi dotyczące instalacji MS SQL Server
Instalacja serwera SQL jest procesem bardzo skomplikowanym, podobnym do procesu instalacji nowego systemu operacyjnego. Podczas jej działania zostaje wymieniona na nowe większa część istotnych bibliotek Windows, między innymi takich jak sterowniki ODBC, MDAC itp. Dlatego w zależności od konfiguracji systemu, zainstalowanych programów i pielęgnacji systemu (jak również ilości wolnego miejsca na dysku! ) instalacja może przebiegać w różny sposób.
Program instalacyjny serwera jest dostarczany przez firmę Microsoft, dlatego nie mamy żadnego wpływu na przebieg procesu ani na komunikaty wyświetlane w języku angielskim. Postęp poszczególnych faz procesu często nie jest sygnalizowany albo sygnalizowany nieprawidłowo. W takich przypadkach o pracy komputera świadczy jedynie migająca lampka dysku oraz zmieniające się statusy, umieszczonych w oknie informującym o trwaniu instalacji. Gdyby te sygnały ustały na dłużej niż 25 min należy sądzić, że proces się zawiesił i należy zrestartować komputer.
W przypadku niepowodzenia instalacji należy powtórzyć od początku cały proces. Przedtem jednak konieczne jest przeprowadzenie deinstalacji serwera baz danych, inaczej serwer nie zechce się powtórnie zainstalować.
Może się okazać, że instalacja serwera została przerwana w momencie, który uniemożliwia przeprowadzenie zwykłego procesu deinstalacji. W takim przypadku należy wykonać ręczną deinstalację serwera.
Serwer może wymagać w przypadku ręcznej instalacji dodatkowego doinstalowania oprogramowania, które jest wymagane a nie jest dołączone do instalatora (w zależności od instalowanej edycji serwera bazy danych). W tym przypadku należ zwrócić uwagę na komunikaty instalatora i pobrać dodatkowe oprogramowanie z podanych adresów.
Zobacz także
Symbole użyte w niniejszej instrukcji
Żeby zapewnić bezpieczną eksploatację urządzenia, w niniejszej
instrukcji zastosowano różne symbole dotyczące bezpieczeństwa.
Symbole te zostały uporządkowanie zgodnie z poniższym opisem.
Przed przystąpieniem do czytania instrukcji należy uważnie zapoznać
się ze znaczeniem poszczególnych symboli.
Znaczenie symboli
NIEBEZPIECZEŃSTWO
Oznacza ryzyko śmierci lub
poważnych obrażeń. injury.
OSTRZEŻENIE!
GORĄCE
RYZYKO PRZYCIĘCIA
PALCÓW, NIE BLOKOWAĆ
CZYNNOŚCI
ZABRONIONE
Uwagi dotyczące zasilania
Należy się upewnić, że kabel zasilający jest podłączony
wyłącznie do gniazdka elektrycznego o odpowiednim
napięciu i prądzie zasilającym. Gniazdko elektryczne
powinno również być prawidłowo uziemione. Nie wolno
używać listwy zasilającej ani wtyczki rozdzielczej w
celu podłączenia innych odbiorników prądu do
gniazda, do którego podłączone jest urządzenie.
Korzystanie z nieodpowiedniego źródła zasilania może
spowodować pożar lub porażenie prądem.
* Wymagania dotyczące źródła zasilania można
znaleźć na tabliczce znamionowej w lewym dolnym
narożniku po lewej stronie urządzenia.
Nie wolno niszczyć ani modyfikować kabla zasilającego.
Umieszczanie ciężkich przedmiotów na kablu, ciągnięcie
za niego lub silne wyginanie spowoduje jego uszkodzenie
mogące prowadzić do pożaru lub porażenia prądem.
Nie wolno podłączać ani odłączać wtyczki
elektrycznej mokrymi rękoma.
Mogłoby to spowodować porażenie prądem.
OSTRZEŻENIE
Odłączając wtyczkę z gniazdka elektrycznego, nie
wolno ciągnąć za przewód.
Ciągnięcie za przewód mogłoby spowodować uszkodzenie
izolacji, prowadząc do pożaru lub porażenia prądem.
Jeśli urządzenie ma pozostawać przez dłuższy
czas nieużywane, należy odłączyć je od sieci
elektrycznej ze względów bezpieczeństwa.
146
Oznacza ryzyko zranienia lub
uszkodzeń mienia.
NIE DEMONTOWAĆ
NIEZBĘDNE
Przestawiając urządzenie z miejsca na miejsce, należy
najpierw wyłączyć zasilanie głównym wyłącznikiem i
odłączyć wtyczkę od sieci elektrycznej.
Kabel mógłby zostać uszkodzony, stwarzając ryzyko
pożaru lub porażenia prądem.
Uwagi dotyczące instalacji
Urządzenia nie wolno ustawiać na pochyłych lub
niestabilnych powierzchniach. Urządzenie należy
zainstalować na powierzchni, która jest w stanie
utrzymać jego ciężar.
W przeciwnym razie istnieje ryzyko zranienia spowodowane
upadkiem lub przewróceniem się urządzenia. Urządzeń
peryferyjnych nie wolno instalować na nierównej, pochylonej
powierzchni. Mogłoby to spowodować ryzyko ześlizgnięcia
się, upadku lub przewrócenia. Urządzenie należy
zainstalować na płaskiej i stabilnej powierzchni zdolnej
unieść ciężar produktu.
Nie wolno instalować urządzenia w miejscu
narażonym na działanie wilgoci lub kurzu.
Ryzyko pożaru lub porażenia prądem.
Jeśli do urządzenia przedostanie się kurz,
wykonywane wydruki mogą być zanieczyszczone, a
urządzenie może zostać uszkodzone.
Miejsca o zbyt wysokiej lub niskiej temperaturze,
wilgotne lub zanieczyszczone (w pobliżu
grzejników, nawilżaczy, klimatyzatorów itp. )
Papier mógłby wchłonąć wilgoć, a we wnętrzu
urządzenia mogłoby dojść do skroplenia pary wodnej, co
prowadziłoby do zacięć i zanieczyszczenia wydruków.
Jeśli w pomieszczeniu pracuje nawilżacz ultradźwiękowy,
należy napełniać go wodą destylowaną. Korzystanie z
wody z kranu spowoduje emisję minerałów i innych
nieczystości, które będą się gromadziły we wnętrzu
urządzenia, prowadząc do zanieczyszczenia wydruków.
Po zainstalowaniu urządzenia stabilizatory należy
opuścić do podłogi, żeby zabezpieczyć urządzenie
(unieruchomić).
Należy obracać stabilizatory, dopóki nie uzyskają
trwałego kontaktu z podłogą.
Jeśli zachodzi konieczność przestawienia urządzenia
w związku ze zmianą ustawienia sprzętów w biurze
lub z innych powodów, należy odciągnąć
stabilizatory od podłogi, wyłączyć zasilanie
urządzenia, a następnie przesunąć urządzenie.
(Po przesunięciu urządzenia należy ponownie opuścić
stabilizatory do podłogi, żeby zabezpieczyć urządzenie. )
Miejsca narażone na bezpośrednie działanie
światła słonecznego
Plastikowe części mogą się odkształcić, a wydruki
mogą być zanieczyszczone.
Miejsca o podwyższonym stężeniu amoniaku
Instalacja urządzenia w pobliżu kopiarek
wykorzystujących technologię diazo może
powodować zanieczyszczenie wydruków.